Powiat lubawski


Powiat lubawski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Fara w Lubawie

Powiat lubawski – powiat istniejący w latach 18181948 na terenie obecnego województwa warmińsko-mazurskiego, poprzednik obecnego powiatu nowomiejskiego. Mimo że nazwa powiatu wywodzi się od miasta Lubawy, ośrodkiem administracyjnym było ważniejsze pod względem społeczno-gospodarczym Nowe Miasto Lubawskie (dawniej Nowe Miasto nad Drwęcą).

Jego poprzednik, powiat Löbau powstał już 1 kwietnia 1818 na terenie Prus Zachodnich. Na mocy traktatu wersalskiego z 28 czerwca 1919 powiat został przyłączony do Polski 19 stycznia 1920.

W okresie międzywojennym i tuż po II wojnie światowej powiat należał do województwa pomor­skiego z siedzibą w Toruniu i był powiatem przygranicznym (na odcinku ok. 100 km). Był jednym z najrdzenniej polskich powiatów o wskaźniku 96,6% ludności polskiej. Po wojnie siedzibą powiatowej rady narodowej przejściowo została Lubawa, jako najsilniejszy ośrodek polski (w Nowym Mieście urzędował landrat pruski).

12 marca 1948 zmieniono nazwę powiatu na powiat nowomiejski[1], który w 1950 przeniesiono do województwa olsztyńskiego (po raz pierwszy w dziejach Lubawy i Nowego Miasta Lubawskiego, miasta te podlegały pod Olsztyn). W 1975 roku, w związku z nową reformą administracyjną, oba silnie ze sobą związane miasta rozdzielono pomiędzy nowe województwo olsztyńskie i województwo toruńskie. W 1999 podział ten zachowano przez przyłączenie Lubawy do powiatu iławskiego i utworzenia powiatu nowomiejskiego z siedzibą w Nowym Mieście (chociaż znów w tym samym województwie).

Spis treści

Starostowie | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 lutego 1948 r. o zniesieniu powiatów: szczuczyńskiego i utworzeniu powiatu grajewskiego w województwie białostockim, stopnickiego i utworzeniu powiatu buskiego w województwie kieleckim, błońskiego i utworzeniu powiatu grodzisko-mazowieckiego w województwie warszawskim oraz nieszawskiego i lubawskiego i utworzenia powiatów aleksandrowskiego i nowomiejskiego w województwie pomorskim. (Dz.U. z 1948 r. nr 12, poz. 97)
  2. Zmiany na stanowiskach starostów. „Gazeta Lwowska”, s. 3, Nr 234 z 2 października 1932. 

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Powiat lubawski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy