Powiat miejsko-uzdrowiskowy Otwock


Powiat miejsko-uzdrowiskowy Otwock w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Świder na granicy Otwocka i Józefowa

Powiat miejsko-uzdrowiskowy Otwock – dawny eksperymentalny powiat ze stolicą w Otwocku, istniejący w latach 1952–1957 na terenie obecnego powiatu otwockiego oraz częściowo powiatu mińskiego (Sulejówek i Halinów) i miasta Warszawy (dzielnica Wesoła) w woj. mazowieckim.

Specyfiką powiatu typu miejsko-uzdrowiskowego było utopijne wyobrażenie jego obszaru jako jednostki o jednym ośrodku miejskim, otoczonym obszernym zapleczem o charakterze uzdrowiskowym, traktowanym jednak jako jedna całość. Charakterystyczną cechą takiego powiatu było też przekształcenie wchodzących w jego skład gmin w dzielnice powiatu (na wzór dzielnic miasta). Również władze były sprawowane przez dzielnicowe rady narodowe, mimo braku zwartej zabudowy bądź charakterystyki jednego wspólnego miasta. Jednak powiat miejsko-uzdrowiskowy Otwock był zaliczany do grona powiatów miejskich (grodzkich), nie ziemskich.

Powiat powstał w dniu 1 lipca 1952 w województwie warszawskim jako jeden z czterech powiatów utworzonych po zniesieniu dużego powiatu warszawskiego (pozostałe powiaty to piaseczyński, pruszkowski i nowodworski).

W skład powiatu weszło jedno miasto i osiem gmin, które przekształcono w dzielnice:

 1. miasto Otwock
 2. gmina Celestynów (siedziba Celestynów) >> dzielnica Celestynów
 3. gmina Halinów (siedziba Halinów) >> dzielnica Halinów
 4. gmina Józefów (siedziba Józefów) >> dzielnica Józefów
 5. gmina Karczew (siedziba Karczew) >> dzielnica Karczew
 6. gmina Ostrowiec (siedziba Ostrowiec) >> dzielnica Ostrowiec
 7. gmina Sulejówek (siedziba Sulejówek) >> dzielnica Sulejówek
 8. gmina Wiązowna (siedziba Wiązowna) >> dzielnica Wiązowna
 9. gmina Wesoła (siedziba Wesoła) >> dzielnica Wesoła

W momencie zniesienia gmin w związku z reformą reorganizującą administrację wiejską przeprowadzoną jesienią 1954[1], dzielnice powiatu miejsko-uzdrowiskowego Otwock – jako jedynego – nie zostały przekształcone w gromady (z gromadzkimi radami narodowymi (GRN)).

Doszło do tego (częściowo) dopiero 1 stycznia 1958 roku, kiedy powiat miejsko-uzdrowiskowy Otwock zniesiono i przekształcono go w (normalny) ziemski powiat otwocki, wyłączając z niego jednak Otwock (stał się powiatem miejskim); ponadto, kilka miejscowości z dzielnicy Wiązowna włączono równocześnie do Otwocka. Wszystkie dzielnice zniesiono. Cztery z nich (Józefów, Karczew, Sulejówek i Wesoła) otrzymały status osiedla, pozostałe stały się gromadami (Celestynów, Halinów, Ostrówiec i Wiązowna). Pozostały takimi do momentu zniesienia tego typu jednostki z dniem 1 stycznia 1973[2].

Przypisy | edytuj kod

 1. Dz.U. z 1954 r. nr 43, poz. 191.
 2. Dz.U. z 1972 r. nr 49, poz. 312.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Powiat miejsko-uzdrowiskowy Otwock" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy