Powiat wieluński


Na mapach: 51°13′21″N 18°34′26″E/51,222500 18,573889

Powiat wieluński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powiat wieluńskipowiat w Polsce (województwo łódzkie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wieluń.

Według danych z 31 grudnia 2019 roku[2] powiat zamieszkiwało 76 256 osób.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Utworzony w XIV wieku powstał na obszarze historycznej ziemi rudzkiej (wieluńskiej), istniejącej już od XIV w. Terytorialne ukształtowanie się powiatów zależało wówczas od miejsca odbywania się sądów, te zaś odbywały się w miejscach bardziej zaludnionych. Na przestrzeni wieków granice powiatu ulegały zmianom. W czasie okupacji hitlerowskiej został wcielony do III Rzeszy . Po wyzwoleniu odbudowano administrację powiatową wedle stanu z 1939 r. Kolejne zmiany, a zarazem duży cios ukształtowanej przez stulecia wspólnocie kulturalnej, ekonomicznej i społecznej, jaką na przestrzeni blisko ośmiu wieków była ziemia wieluńska, zadała reforma podziału administracyjnego państwa z 1 czerwca 1975 r. Powiat wieluński przestał istnieć, a jego obszar znalazł się w granicach dwóch województw: sieradzkiego i częstochowskiego.

Podział administracyjny | edytuj kod

W skład powiatu wchodzą:

Powiat wieluński graniczy z pięcioma powiatami województwa łódzkiego: wieruszowskim, sieradzkim, łaskim, bełchatowskim i pajęczańskim, z jednym powiatem województwa śląskiego: kłobuckim oraz z jednym powiatem województwa opolskiego: oleskim.

Demografia | edytuj kod

Liczba ludności (dane z 30 czerwca 2005):

  • Piramida wieku mieszkańców powiatu wieluńskiego w 2014 roku[3].


Gospodarka | edytuj kod

Surowce | edytuj kod

Na terenie powiatu wieluńskiego[4] znajduje się część złoża węgla brunatnego o zasobności ok. 490 mln ton.[4] Złoże nosi nazwę „Złoczew” i zlokalizowane jest 20 km na północ od Wielunia, na terenie gmin[5]: Ostrówek, Złoczew i Burzenin (na pograniczu powiatów wieluńskiego i sieradzkiego). Eksploatację złoża wstępnie planuje się na lata 2025-2045[6]. Wydobyty węgiel będzie transportowany do elektrowni Bełchatów. Transport do elektrowni będzie najprawdopodobniej odbywał się za pomocą przenośników taśmowych[7].

Transport | edytuj kod

DW 488 na wylocie z Wielunia (fragment ul. Warszawskiej) Pociąg relacji Kraków- Szczecin po ruszeniu ze stacji Wieluń Miasto wjeżdża na wiadukt nad ulicą Warszawską

Transport drogowy | edytuj kod

Przez powiat przebiegają drogi krajowe i międzynarodowa:

oraz wojewódzkie:

W 2017 roku została oddana do użytku obwodnica północna Wielunia w ciągu drogi krajowej nr 74. Przez obrzeża powiatu, przebiega także odcinek drogi ekspresowej S8.

Komunikacja PKS | edytuj kod

Komunikację z okolicą oraz z całym krajem zapewnia PKS Wieluń, oraz wybudowany w 1976 dworzec autobusowy, obsługujący również komunikację międzynarodową.

Transport kolejowy | edytuj kod

Przez powiat przebiega również wybudowana w 1926 roku linia kolejowa nr 181 relacji (Kępno – Wieluń – Herby Nowe). Obecnie na terenie powiatu zlokalizowanych jest pięć działających stacji kolejowych: Wieluń Dąbrowa, Wieluń Miasto, Biała, Pątnów Wieluński oraz Dzietrzniki.

Do końca lat 80. XX wieku funkcjonowała Wieluńska Kolej Dojazdowa, która łączyła Wieluń z Praszką.

Współpraca międzynarodowa | edytuj kod

Powiat w 1999 roku zawarł umowy partnerskie z chorwackimi miejscowościami: Karlobag, Senj, Novalija, a w 2010 z niemieckim miastem Ochtrup.

Przypisy | edytuj kod

  1. Wyniki badań bieżących - Baza Demografia - Główny Urząd Statystyczny, demografia.stat.gov.pl [dostęp 2020-05-20] .
  2. l, Ludność. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym (stan w dniu 31.12.2019), 31 grudnia 2019 .
  3. Powiat wieluński w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-01-21]  (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  4. a b http://www.pgi.gov.pl/surowce_mineralne/PDF/wegle_brunatne.pdf.
  5. http://www.igo.wroc.pl/foresight/plansze/11.jpg.
  6. Bełchatów spogląda na węgiel w Złoczewie – Dziennik Łódzki.
  7. http://www.igo.wroc.pl/foresight/plansze/zesprac.pdf.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (powiat):
Na podstawie artykułu: "Powiat wieluński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy