Powiat wołomiński


Na mapach: 52°21′N 21°14′E/52,350000 21,233333

Powiat wołomiński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mapa powiatu

Powiat wołomiński – powiat w Polsce leży w centralnej części województwa mazowieckiego, na północny wschód od Warszawy. Został utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Wołomin.

Powiat wołomiński jest jednym z najludniejszych z powiatów ziemskich województwa mazowieckiego.

Według danych z 31 grudnia 2019 roku[2] powiat zamieszkiwało 249 299 osób.

Spis treści

Podział administracyjny | edytuj kod

W skład powiatu wchodzą:

Historia | edytuj kod

Powiat powstał 1 lipca 1952 roku, po przeniesieniu starostwa powiatowego z Radzymina do Wołomina[3]. Obejmował dodatkowo miasto Rembertów, które 1 kwietnia 1957 roku zostało włączone do terytorium Warszawy (bez terenów po wschodniej stronie linii kolejowej nr 449, przyłączonych do Zielonki)[4], oraz gminę Zabrodzie, która w 1999r. znalazła się w reaktywowanym powiecie wyszkowskim[5].

W wyniku reformy administracji państwowej z 1975 roku wszystkie powiaty uległy likwidacji. Reaktywowano je dopiero z dniem 1 stycznia 1999 roku. Powiat powstał z gmin należących do 3 województw: warszawskiego, ostrołęckiego i siedleckiego.

Demografia | edytuj kod

Stopa bezrobocia w powiecie wołomińskim w latach 2000–2010 na tle Polski[6][7][8]

Liczba ludności (dane z 30 czerwca 2006):

 • Piramida wieku mieszkańców powiatu wołomińskiego w 2014 roku[9].


Zabytki architektury | edytuj kod

 • Dwór w Jadowie – Obecny zespół dworski zachowuje wygląd z czasów jego gruntownej przebudowy po 1860 roku przez rodzinę Kotarbińskich ówczesnych właścicieli majątku. Władali nim do 1945 roku, kiedy przejęto go na skarb państwa i zamieniono na gospodarstwo rybackie.
 • Dwór „Zosia” w Czarnej został zbudowany w drugiej połowie XVIII wieku dla Tomasza de Tylii, podstolego ziemi warszawskiej. Jest to budowla parterowa, drewniana, o konstrukcji zrębowej. Nowi właściciele dokonali renowacji krajobrazowego parku założonego w pierwszej połowie XIX wieku.
 • Dwór w Głuchach – w którym urodził się i przeżył lata dziecinne Cyprian Kamil Norwid. Jest drewnianą budowlą klasycystyczną. Na szczycie ganku od ogrodu rzeźba głowy Adama Mickiewicza dłuta Bolesława Jeziorańskiego. W 1964 roku stał się własnością Beaty Tyszkiewicz i Andrzeja Wajdy, którzy dwór odrestaurowali. Otaczający dwór park z połowy XIX wieku posiada wiele ciekawych okazów, wśród nich aleje wysadzane lipami, klonami i grabami oraz piękny okazały klon srebrzysty – pomnik przyrody.
 • Dwór w Chrzęsnem – Zbudowany w 1635 roku dla w stylu renesansowym z pewnymi cechami barokowymi dla Stefana Grzybowskiego, kasztelana lubelskiego, starosty warszawskiego. Na piętrze stropy belkowe oraz rokokowe kominki z piaskowca z połowy XVIII wieku. Obok dworu budynek administracyjny, spichlerz oraz resztki parku.
 • Pałac w Woli Rasztowskiej – Położony blisko szosy RadzyminJadów, otoczony resztkami parku krajobrazowego z pierwszej połowy XIX wieku. Został zbudowany około 1680 roku. Jest to budowla barokowa. Obecnie w pałacu znajduje się miejscowa szkoła podstawowa.
 • Pałac w Markach to rezydencja rodziny Briggsów, właścicieli wielkiej fabryki przędzalniczej. Zbudowany w latach 1883–1890 według projektu Antoniego Beilla.
 • Kościół p. w. Świętej Trójcy w Kobyłce – zbudowany w roku 1742 w stylu późnego baroku przez architekta włoskiego Guido Antonio Longhiego z fundacji biskupa Marcina Załuskiego. Przekształcony i rozbudowany w 1763 roku dla jezuitów przez innego włoskiego architekta, Jakuba Fontanę. Posiada bogate wyposażenie rokokowe. W 1999 roku w niszach fasady kościoła od strony wschodniej odrestaurowano freski przedstawiające drogę krzyżową.

Ochrona przyrody | edytuj kod

Na terenie powiatu wołomińskiego położone są w całości lub częściowo rezerwaty przyrody:

 1. Bagno Jacka
 2. Dębina
 3. Grabicz
 4. Horowe Bagno
 5. Mosty Kalińskie
 6. Śliże[10]

Logo powiatu wołomińskiego |

Nowe logo powiatu, którego autorem jest Jarosław Łossan, wybrane w lipcu 2008 r., składa się z:

 • 12 zielonych czworokątów, które symbolizują 12 gmin powiatu wołomińskiego
 • 11 żółtych czworokątów, symbolizujących obszary współpracy, takie jak np. turystyka, edukacja, kultura[11].

Kolory użyte w logo oznaczają:

 • zielony – urodzaj, zdrowie, wzrost, bogactwo
 • żółty – szczęście, nadzieja, mądrość, energia
 • szary – to kolor neutralny, stanowi kontrast dla każdej innej barwy[potrzebny przypis].

Sąsiednie powiaty | edytuj kod

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

 1. Wyniki badań bieżących – Baza Demografia – Główny Urząd Statystyczny, demografia.stat.gov.pl [dostęp 2020-05-20] .
 2. l, Ludność. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym (stan w dniu 31.12.2019), 31 grudnia 2019 .
 3. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 maja 1952 r. w sprawie zniesienia powiatu warszawskiego, utworzenia powiatów piaseczyńskiego, pruszkowskiego, nowodworskiego i miejsko-uzdrowiskowego Otwock oraz zmiany granic, siedziby i nazwy powiatu radzymińskiego w województwie warszawskim., isap.sejm.gov.pl [dostęp 2018-11-21]  (pol.).
 4. Rządowe CentrumR.C. Legislacji Rządowe CentrumR.C., Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia – Dziennik Ustaw, www.dziennikustaw.gov.pl [dostęp 2018-11-21]  (pol.).
 5. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 1998 r. w sprawie utworzenia powiatów., isap.sejm.gov.pl [dostęp 2018-11-21]  (pol.).
 6. Powiatowy Urząd Pracy w Wołominie.
 7. Główny Urząd Statystyczny.
 8. Portal Moje Bezrobocie.
 9. Powiat wołomiński w liczbach, [w:] Polska w liczbach [online], polskawliczbach.pl [dostęp 2016-01-21]  (pol.), liczba ludności w oparciu o dane GUS.
 10. Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 2016-05-13].
 11. [1], Forum ZIelonka – Nowe logo powiatu.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Powiat wołomiński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy