Powojnik pośredni


Powojnik pośredni w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powojnik pośredni (Clematis x jouiniana Schn.) – gatunek rośliny z rodziny jaskrowatych. Jest to mieszaniec gatunków powojnika pnącego (Clematis vitalba) i powojnika barszczolistnego (Clematis heraclelifolia `Davidiana`)[2]. Jest uprawiany.

Morfologia i biologia | edytuj kod

Łodyga
Pędy płożące dorastające do 3-4 m. U podstawy drewnieją.
Liście
Ciemnozielone, trójdzielne, z ząbkowanymi brzegami. Jesienią przebarwiają się na żółto.
Kwiaty
O średnicy 2,5-5 cm, złożone z 4-6 wąskich listków okwiatu, białe z fioletoworóżowymi szczytami i zebrane w grona[2]. Kwitnie w lipcu i sierpniu.
Roślina trująca
Trujące są sok, liście, kwiaty i owoce.

Zastosowanie i uprawa | edytuj kod

  • Roślina ozdobna. Nadaje się do sadzenia w ogródkach, przy pniach drzew, ogrodzeniach lub pergolach.
  • Wymagania. Wymaga żyznej i wilgotnej gleby z dużą ilością próchnicy[2]. Odczyn gleby musi być obojętny lub lekko alkaliczny (pH 6 – 7). Najlepsze jest stanowisko słoneczne, ale korzenie i dolna część rośliny powinny znajdować się w cieniu. Powojniki nie lubią wietrznych miejsc oraz są bardzo wrażliwe na suszę i niską wilgotność powietrza. Nie są zupełnie odporne na mróz.
  • Uprawa. Sadzi się ukorzenione sadzonki w dole o rozmiarach 40 × 40 cm, wypełnionym wcześniej przygotowaną żyzną ziemią[3] . Rozrośnięte rośliny nawozi się kilkakrotnie (nie dłużej niż do końca lipca) nawozami wieloskładnikowymi[3]. Pędy przycina się na wysokości 30 – 40 cm nad ziemią. Roślina wymaga podpór, czasami trzeba przymocowywać pędy. Na zimę przycina się go tuż nad ziemią[2]. Należy też okryć go korą lub gałęziami.

Przypisy | edytuj kod

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-07].
  2. a b c d zbiorowe: Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 978-3-8331-1916-3.Sprawdź autora:1.
  3. a b Maciej Mynett, Magdalena Tomżyńska: Krzewy i drzewa ozdobne. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 1999. ISBN 83-7073-188-0.
Na podstawie artykułu: "Powojnik pośredni" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy