Powstanie Bożonarodzeniowe


Powstanie Bożonarodzeniowe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Powstanie Bożonarodzeniowe (serb. Божићна побуна) – czarnogórskie powstanie skierowane przeciwko unifikacji Królestwa Czarnogóry z Królestwem Serbii, do którego doszło 7 stycznia 1919.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Jeden z przywódców powstania, Krsto Popović

Powstanie zwolenników czarnogórskiej niepodległości (tzw. Zelenaši - zielonych) wywołała decyzja Wielkiego Zgromadzenia Narodowego Czarnogóry (obradującego w Podgoricy), które przegłosowało unifikację Królestwa Czarnogóry z Królestwem Serbii. Zdecydowała większość parlamentarzystów, zwolenników unii (tzw. bjelasi - białych). Przeciwnicy unii, na czele z Krsto Zrnovem Popoviciem wywołali powstanie, zaś powołany ad hoc komitet wydał deklarację, w której uznawał za niekonstytucyjne decyzje podjęte w Podgoricy. Przywódcą politycznym powstania był dyplomata Jovan Plamenac. W dniu prawosławnego Bożego Narodzenia, 6 stycznia, główne siły powstańcze zostały rozbite na przedmieściach Cetynii przez jednostki armii serbskiej. Do walk doszło także w rejonie miasta Nikšić i wokół Rijeka Crnojevicia. Około 200-300 uczestników powstania zostało ujętych i osadzonych w więzieniu w Zenicy[1].

Część powstańców, która nie trafiła do niewoli uciekła do Włoch i tam tworzyła armię Czarnogóry na wygnaniu[2]. Niedobitki powstańców (oddział Savo Raspopovicia) kontynuowały opór aż do roku 1929.

Pamięć o powstaniu | edytuj kod

W maju 2009 roku, z okazji 90.rocznicę powstania premier niepodległej Czarnogóry Milo Đukanović odsłonił obelisk w Bajicach poświęcony pamięci tych, którzy zginęli w czasie powstania[3]

Przypisy | edytuj kod

  1. ''БОЖИЋНА ПОБУНА'' У ЦРНОЈ ГОРИ 1919. - ИСТИНЕ И ЛАЖИ [dostęp 2020-02-18] .
  2. Byli jak powstańcy styczniowi i Żołnierze Wyklęci. Zdradzeni jak w Jałcie. Obrońcy najmniejszego królestwa, tygodnik.tvp.pl [dostęp 2020-02-18]  (pol.).
  3. Pogledajte kako je izgledala izgradnja spomenika stradalima u Božićnom ustanku, CdM, 6 stycznia 2019 [dostęp 2020-02-18]  (ang.).

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Powstanie Bożonarodzeniowe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy