Pratt & Whitney


Pratt & Whitney w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pratt & Whitneyamerykańska firma produkująca silniki do samolotów cywilnych i wojskowych, a także silniki rakietowe (Pratt & Whitney Rocketdyne); w Polsce posiada oddziały w Kaliszu (Pratt & Whitney Kalisz), w Rzeszowie (Pratt & Whitney Rzeszów i Pratt & Whitney AeroPower Rzeszów), oraz w Niepołomicach (Pratt & Whitney Tubes), gdzie produkowane są części do silników gazowo-turbinowych.

Przedsiębiorstwo należy wraz z General Electric i Rolls-Royce do tzw. "wielkiej trójki" producentów silników lotniczych. Firma dostarcza swoje konstrukcje koncernom takim jak Airbus, Boeing, McDonnell Douglas i Lockheed.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Firmę założyli w 1860 r. Francis Pratt i Amos Whitney w Hartford, Connecticut. Na początku produkowali narzędzia. Jednak w 1925 r. Frederick Brant Rentschler zaproponował właścicielom, że będzie konstruował dla nich silniki samolotowe. Dostał na to zgodę i otrzymał pożyczkę w wysokości 250.000 USD oraz miejsce na rozpoczęcie działalności. Silnik był gotowy już w 1926 i dysponował mocą 425 KM. W tym samym roku po testach United States Navy zakupiła 200 sztuk tych silników.

W 1929 Frederick Rentschler wszedł w spółkę z Pratt & Whitney tworząc w ten sposób United Aircraft and Transport Corporation, czyli podwaliny pod dzisiejszy koncern United Technologies, w którego skład wchodzą takie firmy jak: Sikorsky Helicopters, Hamilton Sundstrand i Otis Elevator Company.

Modele silników | edytuj kod

Cywilne turbinowe | edytuj kod

Boeing 747-400 japońskich linii lotniczych Japan Airlines.

Wojskowe turbinowe | edytuj kod

General Dynamics F-111 z silnikiem TF-30 Test silnika F-100 montowanego w F-15

Silniki wyprodukowane przez Pratt & Whitney Rocketdyne były również montowane w rakietach typu Saturn V.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Silniki lotnicze Pratt & Whitney Kontrola autorytatywna (biznes):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Pratt & Whitney" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy