Pratwa


Pratwa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 28 maj 2019. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pratwa (niem. - Proschlitzer Bach) rzeka w województwie opolskim, główny ciek wodny w Gminie Byczyna, lewy dopływ Prosny.

Pratwa w Sarnowie k. Byczyny Pratwa poniżej zbiornika Biskupice-Brzózki

Długość rzeki wynosi 30,36 km (z czego 1,85 w Powiecie kępińskim, pozostała część w Powiecie kluczborskim). Pratwa od źródeł w Pogorzałce[1] płynie szeroką doliną, w dolnym biegu przecina północną część Pagórków Mikorzyńsko - Trzcińskich[2]. Poniżej Kochłowic (na 14 kilometrze rzeki) wybudowano w latach 1995-1996 zbiornik retencyjny "Biskupice-Brzózki", który spiętrza wody w akwen o powierzchni 42 ha (powierzchnia zalewowa 100 ha) i pojemności 535000 m³. Docelowo pojemność tą można zwiększyć o dodatkowe 237000 m3. Jego budowa była związana ze znacznym obniżeniem wód gruntowych na terenach położonych na zachód od Byczyny[3]. Na brzegu zbiornika odtworzony wczesnośredniowieczny gród słowiański[4].

Miejscowości nad Pratwą[5]:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Strategia rozwoju obszarów wiejskich LGD Górna Prosna
  2. Gminna biblioteka publiczna w Trzcinicy, Położenie geograficzne Trzcinicy
  3. BIP Starostwo Kluczborskie
  4. Zbigniew Bereszyński, Słowiańskie ślady nad brzegami Pratwy, Gazeta Opole 25 lutego 2010
  5. Pratwa w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego. T. IX: Pożajście – Ruksze. Warszawa 1888.
Na podstawie artykułu: "Pratwa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy