Prawno


Na mapach: 51°00′26″N 21°53′17″E/51,007222 21,888056

Prawno w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prawnowieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie opolskim, w gminie Józefów nad Wisłą.

Prawa miejskie do 12 października 1824[1][2]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjne należała do ówczesnego województwa lubelskiego.

Przez Prawno płynie rzeka Wyżnica (dopływ Wisły). We wsi znajdował się zabytkowy, drewniany kościół pw. św. Anny, który spłonął w latach 60. XX wieku od uderzenia pioruna.

Na tym samym miejscu został wybudowany nowy murowany kościół, w którym obrazy znajdujące się w ołtarzach pochodzą ze spalonego kościoła, czyli są zabytkowe. Jest tam stojący zegar uratowany z pożaru. Przy kościele znajduje się cmentarz parafialny. 90% lasów wokół Prawna stanowią lasy iglaste.

Zobacz też: Parafia św. Anny w Prawnie

We wsi znajduje się też zabytkowy młyn wybudowany w latach 20. XX wieku. Właścicielem był Warstatko.

Pierwotnie młyn był napędzany turbiną wodną (kołem młyńskim). Za czasów PRL przerobiony na napęd elektryczny.

Prawno posiadało prawa miejskie, które uzyskało pod koniec XVI w. lub na początku XVII w. Miasto nie zdołało się rozwinąć, pomimo tego miejscowość utrzymała prawa miejskie do pierwszej połowy XIX w.

Sąsiadujące wsie to: Mazanów i Mariampol.

Przypisy | edytuj kod

  1. Postanowienie Xsięcia Namiestnika Królewskiego Nr 22,903 z dn. 12 października 1824; wg Wykazu Miast w Królestwie Polskiem na wieyskie osady zamienionych od dn. 1 lutego 1820 r., to iest od daty ustanowienia Kommissyi dla Miast; w Aktach Komisji Rządowej Spraw Wewnętrznych (KRSW) nr 201, k. 44 w Archiwum Głównych Akt Dawnych w Warszawie (AGAD)
  2. Rodecki, F.B., 1830. Obraz jeograficzno-statystyczny Królestwa Polskiego. Drukarnia Antoniego Gałęzowskiego i Kompanii. Warszawa

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Prawno" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy