Prawo i porządek


Prawo i porządek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prawo i porządek, znany także pod nazwą W obronie prawa oraz Prawo i bezprawie (oryg. Law & Order) – amerykański serial kryminalny autorstwa Dicka Wolfa. Serial ukazuje zbrodnie inspirowane prawdziwymi wydarzeniami ukazane z dwóch punktów widzenia: policji prowadzącej śledztwo oraz sądu, w którym prowadzona jest sprawa. Prawo i porządek produkowane było przez stację NBC nieprzerwanie od 1990 do 2010 roku, co dało mu pierwsze miejsce wśród najdłużej emitowanych amerykańskich seriali w tzw. prime time, czyli wieczornej porze najwyższej oglądalności.

W Polsce serial emitował RTL 7, Hallmark Channel oraz TVP1 . W chwili obecnej serial jest emitowany na antenie 13th Street Universal.

Spis treści

Inne produkcje | edytuj kod

Dick Wolf stworzył kilka seriali mających w nazwie Law & Order (spin off) na przykład: Prawo i porządek: sekcja specjalna, Prawo i porządek: Zbrodniczy zamiar, Prawo i porządek: Los Angeles, Law & Order: UK, jeden film fabularny, Exiled: A Law & Order Movie i kilka gier komputerowych. Analogiczne seriale wyprodukowano w Wielkiej Brytanii, Francji i Rosji.

Obsada | edytuj kod

Odcinki | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista odcinków serialu Prawo i porządek.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (serial telewizyjny):
Na podstawie artykułu: "Prawo i porządek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy