Prealpi Bresciane e Gardesane


Prealpi Bresciane e Gardesane w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Monte Baldo

Prealpi Bresciane e Gardesane[1][2] – grupa górska w Prealpach Włoskich, części Alp Wschodnich. Leży w północnych Włoszech, w regionach Lombardia, Wenecja Euganejska i Trydent-Górna Adyga. Najwyższym szczytem jest Monte Baldo, który osiąga wysokość 2218 m.

Prealpi Bresciane e Gardesane dzielą się na dwie części Prealpi Bresciane i Prealpi Gardesane.

Pasmo to graniczy z: Prealpi Bergamasche na zachodzie, Alpami Retyckimi na północy Dolomitami na północnym wschodzie oraz z Prealpami Weneckimi na wschodzie.

Najwyższe szczyty:

Przypisy | edytuj kod

  1. Główny Urząd Geodezji i Kartografii nie podaje polskiego egzonimu: Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata, ss. 371 i 372; Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Warszawa, 2013. [dostęp 2016-08-21].
  2. Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Urzędowy wykaz polskich nazw geograficznych świata, Przedmowa, s. XVIII; Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej przy Głównym Geodecie Kraju, Warszawa, 2013. [dostęp 2016-08-21].

    Niewymienienie danego obiektu jest jednoznaczne ze stwierdzeniem, że Komisja nie zaleca dla niego polskiej nazwy, nawet jeżeli taka spotykana jest w niektórych publikacjach.

Bibliografia | edytuj kod

  • Sergio Marazzi. Atlante Orografico delle Alpi. SOIUSA. Pavone Canavese (TO), Priuli & Verlucca editori, 2005.
Na podstawie artykułu: "Prealpi Bresciane e Gardesane" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy