Prefektura Ōita


Na mapach: 33°14′17″N 131°36′45″E/33,238186 131,612606

Prefektura Ōita w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prefektura Ōita (jap. 大分県 Ōita-ken) – prefektura znajdująca się w północno-wschodniej części wyspy Kiusiu w Japonii. Jej stolicą jest miasto Ōita.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Zamek Nakatsu Gorące źródła w Beppu

Prefektura położona jest w północno-wschodniej części wyspy Kiusiu. Między północną i południową częścią prefektury znajduje się główna linia tektoniczna biegnąca od miasta Usuki do Yatsushiro (w prefekturze Kumamoto). Znajduje się tu także kilka innych linii tektonicznych biegnących ze wschodu na zachód prefektury. Północna część prefektury zbudowana jest z granitów i skał metamorficznych, podczas gdy południowy obszar zbudowany jest z wapienia, który jest podstawą dla przemysłu cementowego miasta Tsukumi. Wulkaniczne pasmo Kirishima przebiegające pionowo przez prefekturę przyczyniło się do powstania wielu gorących źródeł, które stały się popularną atrakcją turystyczną regionu. W prefekturze Ōita znajduje się największa liczbę gorących źródeł w całym kraju[1].

Najwyższe szczyty: Kujū (1787 m n.p.m.), Sobo (1756 m n.p.m.), Yufu (1584 m n.p.m.) Tsurumi (1375 m n.p.m.). Główne rzeki: Yamakuni, Yakkan, Ōita, Ōno, Banjō.

Szczyt Kujū otoczony jest wyżynami Kujū oraz Handa. Znajdują się tu także otwarte równiny: Nakatsu na północy, Ōita w centrum i Saiki na południu. Ōita posiada 759 kilometrów wybrzeża, z mieliznami na północy, zatoką Beppu w centrum i wybrzeżem riasowym na południu. Klify, jaskinie i osadowe formacje skalne, które można znaleźć na wyspie Yakata, uważane są za bardzo rzadko występujące poza terenami raf. Wody przybrzeżne regionu przyczyniają się do rozwoju rybołówstwa.

W dniu 31 marca 2008 roku 28% całkowitej powierzchni lądowej prefektury zostało oznaczone jako obszary chronione[2], a mianowicie:

Miasta | edytuj kod

Miasta prefektury Ōita:

Miasteczka i wioski | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Rząd Prefektury Ōita. (2009). Reassurance, Vitality & Growth of Ōita Prefecture, s. 5.
  2. Ministerstwo Ochrony Środowiska: General overview of area figures for Natural Parks by prefecture (jap.). [dostęp 2012-07-26].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (prefektura):
Na podstawie artykułu: "Prefektura Ōita" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy