Prefektura Kagawa


Na mapach: 34,340°N 134,043°E/34,340110 134,043280

Prefektura Kagawa w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prefektura Kagawa (jap. 香川県 Kagawa-ken) – prefektura znajdująca się na wyspie Sikoku w Japonii. Jej stolicą jest miasto Takamatsu.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Prefektura Kagawa znajduje się w północno-wschodniej części wyspy Sikoku, na zachodzie graniczy z prefekturą Ehime, na południu z prefekturą Tokushima, od północy jest oblewana wodami Morza Wewnętrznego. Góry Sanuki przebiegają wzdłuż południowej granicy.

Kagawa jest obecnie powierzchniowo najmniejszą prefekturą w Japonii. Prefektura Osaka była najmniejszą prefekturą dopóki port lotniczy Kansai nie został odzyskany z oceanu na początku lat 90. XX wieku, powiększając swój obszar lądowy. Kagawa jest stosunkowo wąską prefekturą położoną pomiędzy górami wyspy Sikoku i morzem.

Z dniem 1 kwietnia 2014 roku 11% całkowitej powierzchni prefektury zostało oznaczone jako obszary chronione, a mianowicie Park Narodowy Seto Naikai oraz Ōtaki-Ōkawa Prefectural Natural Park[1].

Miasta | edytuj kod

Miasta prefektury Kagawa:

Miasteczka i wioski | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Ministerstwo Ochrony Środowiska: General overview of area figures for Natural Parks by prefecture (jap.). [dostęp 2012-07-20].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (prefektura):
Na podstawie artykułu: "Prefektura Kagawa" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy