Prefektura Kioto


Na mapach: 35°01′18″N 135°45′20″E/35,021667 135,755611

Prefektura Kioto w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prefektura Kioto (jap. 京都府 Kyōto-fu) – prefektura znajdująca się na wyspie Honsiu w regionie Kinki (Kansai) w Japonii. Jej stolicą jest miasto Kioto.

Spis treści

Położenie | edytuj kod

Prefektura Kioto graniczy z prefekturami: Fukui na północnym-wschodzie, Shiga na wschodzie, Nara i Mie na południowym wschodzie, Osaka na południowym zachodzie oraz Hyōgo na zachodzie. W środku prefektury znajdują się góry Tamba, z najwyższą górą w prefekturze Minago-yama, które powodują znaczącą różnicę w klimacie północy i południa. Największe rzeki to: Katsura, Kizu oraz Yodo, która wypływa z jeziora Biwa, przepływa przez Kioto i wpływa do zatoki Osaka. Prefektura podzielona jest na cztery regiony: Tango na północy, Tamba w środkowej części, miasto Kioto i Yamashiro na południu.

Miasta | edytuj kod

W prefekturze Kioto znajduje się piętnaście miast:

Klimat | edytuj kod

Północne Kioto jest zimniejsze i występują tu większe opady śniegu niż na południu prefektury.

W prefekturze średnia temperatura w roku wynosi 5,6 °C, a średnie opady wynoszą 545 mm. Maksymalne temperatury osiągają 39,8 °C, a najniższe -9,4 °C. Lato jest gorące i upalne a zimy są mroźne. Pogoda w miastach różni się jednak znacznie od tej w górach i zalesionych terenach. Pora deszczowa występuje od czerwca do końca lipca.

Historia | edytuj kod

Przez większy czas swojej historii Kioto było imperialną stolicą Japonii. Historia miasta sięga VI w., gdy w 544 r. po raz pierwszy odbył się tam festiwal Aoi (Aoi Matsuri).

Kioto nie było jednak pierwszą stolicą Japonii. Stało się nią dopiero w 794 r., gdy cesarz Kammu przeniósł stolicę do Heian-kyō, które obecnie leży na terenie miasta Kioto. Niektóre z ulic, domów, sklepów, świątyń i chramów stoją na tych samych miejscach jak przed setkami lat.

Jednakże w 1192 r. życie polityczne zostało przeniesione do Kamakury, gdzie sioguni ustanowili władzę siogunatu, Kioto pozostawało stolicą bezsilnego cesarza i jego dworu. Władza cesarska została wzmocniona w 1333 r., lecz w trzy lata później został ustanowiony nowy siogunat w Kioto.

Świątynia Yasaka

W 1467 r. wybuchła w Kioto wojna Ōnin i większość miasta spłonęła. Japonia pogrążyła się na długie lata w wojnach między władcami feudalnymi. Dopiero Ieyasu Tokugawa zjednoczył kraj i ustanowił nowy siogunat w Edo (obecnie Tokio) w 1603 roku.

Restauracja Meiji przywróciła władzę cesarzowi dopiero w 1868 roku. Cesarz Meiji, który był od tego czasu absolutnym suwerenem, przeniósł dwór do Tokio w następnym roku. Od tego czasu stolicą jest Tokio. Następstwem reorganizacji starego systemu prowincji japońskich, było powstanie prefektury Kioto z połączenia historycznych prowincji: Tango, Yamashiro i wschodniej części Tamba.

Mimo że wiele miast japońskich było mocno zniszczonych w czasie drugiej wojny światowej przez amerykańskie bomby, to Kioto zostało ocalone.

Ekonomia | edytuj kod

Miasto Kioto głównie "żyje" z turystyki. Mieszkańcy północnej części prefektury na półwyspie Tango zajmują się rybołówstwem i transportem wodnym, a środkowej części – głównie rolnictwem i gospodarką leśną.

Kultura | edytuj kod

Kioto było i jest do dzisiejszego dnia kulturalnym centrum Japonii. Przez blisko 1000 lat było japońską stolicą. Gdy przeniesiono stolicę do Tokio, Kioto pozostało kulturalną stolicą Japonii.

Turystyka | edytuj kod

Miasto Kioto jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Japonii. Razem z miastem Nara, Kioto jest również ulubionym miejscem wycieczek japońskich uczniów kończących szkołę podstawową i gimnazjum.

Niektóre z festiwali które odbywają się w Kioto:

  • Aoi Matsuri, od 544 roku,
  • Gion Matsuri, od 869 roku,
  • Ine Matsuri, od czasów Edo,
  • Daimonji Gozan Okuribi, od 1662 roku,
  • Jidai Matsuri, od 1895.

Wiele świątyń i chramów posiada własne festiwale, które są otwarte dla turystów.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. 平成22年国勢調査人口速報集計結果 統計表
Kontrola autorytatywna (prefektura):
Na podstawie artykułu: "Prefektura Kioto" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy