Prezbiterianizm


Prezbiterianizm w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Knox Presbyterian Church – kościół prezbiteriański w Woodstock

Prezbiterianizm (z gr. πρεσβύτερος, „starszy”)[1] – krąg protestanckich Kościołów reformowanych charakteryzujących się ustrojem opartym na władzy prezbiterów czyli starszych zborów (duchownych i świeckich).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Kościoły prezbiteriańskie zaczęły rozprzestrzeniać się w XVI wieku, impulsem do tego była reformacja zapoczątkowana przez Marcina Lutra w 1517. Głównym propagatorem prezbiterianizmu był Szkot, John Knox, który studiował wraz z Janem Kalwinem w Genewie. Za początek prezbiterianizmu przyjmuje się ogłoszenie tzw. Księgi Dyscypliny w 1560 na powszechnym zgromadzeniu Kościoła Szkockiego.

Ogłoszona w niej doktryna:

Główne Kościoły prezbiteriańskie to: Kościół Prezbiteriański Korei, Kościół Prezbiteriański Wschodniej Afryki, Kościół Prezbiteriański Nigerii, Kościół Szkocji i Kościół Prezbiteriański USA. W Polsce przedstawicielem tegoż nurtu jest Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Polsce.

Prezbiterianizm w Ameryce został przeszczepiony ze Szkocji i Irlandii. Pierwszy amerykański zbór prezbiteriański został zorganizowany w Filadelfii w 1706. Pierwsze Walne Zgromadzenie Prezbiteriańskiego Kościoła w Stanach Zjednoczonych Ameryki, odbyło się w tym mieście w 1789. Zgromadzenie zostało zwołane przez pastora Johna Witherspoona.

Wybitni teologowie i duchowni prezbiteriańscy | edytuj kod

Inni znani prezbiterianie | edytuj kod

Ośmiu prezydentów Stanów Zjednoczonych identyfikowało się z nurtem prezbiteriańskim. Są to:

Prezbiterianinem był brytyjski inżynier, konstruktor maszyny parowej James Watt.

Przypisy | edytuj kod

  1. Słownik Wyrazów Obcych

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (wyznanie):
Na podstawie artykułu: "Prezbiterianizm" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy