Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego


Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego – jeden z organów Naczelnego Sądu Administracyjnego, obok Kolegium Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Stanowisko | edytuj kod

Prezes NSA jest powoływany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na sześcioletnią kadencję spośród dwóch kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne NSA.

Kompetencje Prezesa NSA szczegółowo reguluje ustawa Prawo o ustroju sądów administracyjnych[1]. Prezes NSA w szczególności stoi na czele tego Sądu, reprezentuje go na zewnątrz, kieruje jego pracami. Może wystąpić o podjęcie przez Naczelny Sąd Administracyjny uchwały wyjaśniającej przepisy prawne, których stosowanie wywołało rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych. Sprawuje także zwierzchni nadzór nad działalnością administracyjną sądów administracyjnych. W zakresie jego kompetencji znajduje się też tworzenie i znoszenie wydziałów w wojewódzkich sądach administracyjnych oraz określanie liczby sędziów i wiceprezesów tych sądów.

Spośród sędziów NSA (czynnych lub w stanie spoczynku) Prezes NSA wskazuje jednego członka Państwowej Komisji Wyborczej[2]. Do 2018 roku Prezes wskazywał 3 członków PKW.

Lista prezesów NSA | edytuj kod

Z dniem 23 maja 2010 roku na stanowisko Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego został powołany prof. Roman Hauser[3]. Zrzekł się tego stanowiska 5 listopada 2015 roku, w związku z wyborem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Tymczasowym prezesem został prof. Marek Zirk-Sadowski Wiceprezes NSA, Prezes Izby Finansowej[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Ustawa z dnia 25 lipca 2002 roku (Dz.U. z 2021 r. poz. 137).
  2. Art. 157, § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy. (Dz.U. z 2020 r. poz. 1319)
  3. Powołanie Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego. prezydent.pl. [dostęp 26 maja 2010].
  4. W związku z wyborem na sędziego Trybunału Konstytucyjnego prof. Roman Hauser zrzekł się stanowiska Prezesa NSA. NSA. [dostęp 2015-12-28].

Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć prawnych w Wikipedii.

Na podstawie artykułu: "Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy