Prezesi Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych


Prezesi Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania John Glover Roberts, obecny prezes Sądu Najwyższego, w towarzystwie prezydenta Busha.

Prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, właśc. Główny Sędzia Stanów Zjednoczonych (ang. The Chief Justice of the United States) – przewodniczący Sądu Najwyższego i szef władzy sądowniczej.

Prezes Sądu Najwyższego jest mianowany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale musi być, tak jak inni sędziowie, zatwierdzony przez Senat. Nie musi przedtem zasiadać w Sądzie Najwyższym (tak jak nie zasiadali w nim przed objęciem przewodnictwa m.in. John Glover Roberts czy Earl Warren). Jego kadencja jest dożywotnia, choć zawsze może ustąpić. John Marshall i Earl Warren przedtem w ogóle nie byli sędziami.

Prezes Sądu Najwyższego:

William H. Taft

Jedna osoba w historii USA pełniła zarówno urząd szefa władzy wykonawczej, jak i sądowniczej. Był nią William Howard Taft, który był prezydentem w latach 1909-1913 i prezesem Sądu Najwyższego w latach 1921-1930.

Spis treści

Lista prezesów Sądu Najwyższego | edytuj kod

* Mianowany przez prezydenta w wakacje, potem odrzucony przez senat ** Wyłoniony spośród szeregowych sędziów Sądu Najwyższego *** Był także prezydentem USA § Był przedtem szeregowym sędzią §§ Historycy nie zgadzają się do końca, czy istotnie był prawnym szefem Sądu NajwyższegoZmarł pełniąc urząd

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Prezesi Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy