Primera División Uruguaya


Primera División Uruguaya w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Campeonato Uruguayo de Primera División Profesional (ze względów sponsorskich Campeonato Uruguayo Copa Coca-Cola) – najwyższa klasa rozgrywkowa piłki nożnej mężczyzn w Urugwaju. Występuje w niej szesnaście klubów, z których najlepszy zostaje mistrzem Urugwaju.

Rozgrywki są toczone systemem ligowo-finałowym; podczas rocznego sezonu są rozgrywane dwie fazy – wiosenna Apertura i jesienna Clausura. Dwa zespoły, które zajęły pierwsze miejsce w tabeli podczas każdej z faz mierzą się ze sobą na koniec sezonu w meczu finałowym, którego zwycięzca zdobywa tytuł mistrzowski. Dwie drużyny z najgorszą średnią punktów na mecz z ostatnich dwóch sezonów spadają do drugiej ligi. Najlepsze urugwajskie kluby kwalifikują się do rozgrywek Copa Libertadores i Copa Sudamericana.

Spis treści

Aktualny skład | edytuj kod

Historia | edytuj kod

Od roku 1900 do roku 1931 liga urugwajska była ligą amatorską. W 1931 roku utworzono ligę zawodową, której rozgrywki przeprowadzono po raz pierwszy w 1932 roku.

Po roku 1994 rozgrywki podzielono na dwa turnieje - Apertura (turniej otwarcia) i Clausura (turniej zamknięcia). Na koniec sezonu rozgrywany jest dwumecz pomiędzy zwycięzcami obu turniejów.

W sezonie 2005/2006 zwycięzcy turniejów Apertura i Clausura grali ze sobą dwumecz. Jednak tym razem rozgrywki były bardziej skomplikowane i zwycięzca dwumeczu nie zdobywał mistrzostwa Urugwaju - musiał jeszcze zmierzyć się z drużyną, która zajęła pierwsze miejsce w sumarycznej tabeli sezonu (łączącej wyniki turniejów Apertura i Clausura). W tym akurat sezonie tak się złożyło, że pojedynek mistrzów Apertura i Clausra wygrał Nacional Montevideo. Jednocześnie ten sam zespół zajął pierwsze miejsce w tabeli sumarycznej, co przesądziło o jego mistrzostwie bez konieczności rozgrywania dalszych meczów.

Lista mistrzów Urugwaju | edytuj kod

Era amatorska | edytuj kod

Mistrzowie ery amatorskiej | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

  1. Istnieje niezgodność co do klubów CURCC i Peñarol. Według jednych oba kluby są te same, natomiast inni twierdzą, że są to dwa różne kluby i że grały nawet przeciwko sobie.
  2. Mistrzostwa w roku 1904 nie były rozgrywane z powodu wojny domowej w Urugwaju.
  3. Klub River Plate F.C. przestał istnieć wraz z końcem ery amatorskiej. Klub C.A. Riber Plate jest zupełnie innym klubem założonym w roku 1930 i gra w lidze urugwajskiej do dziś.
  4. Ze względu na podziały panujące wówczas w futbolu urugwajskim, z inicjatywy klubu Peñarol została utworzona w roku 1923 konkurencyjna federacja piłkarska, która rozgrywała własne mistrzostwa. Zorganizowała ona dwa turnieje mistrzowskie - w 1923 wygrał Wanderers, a w 1924 - Peñarol. Obecna urugwajska federacja piłkarska nie uznaje tych mistrzostw.
  5. Mistrzostwa w 1925 nie zostały zakończone, gdyż na skutek działań urugwajskiego rządu zakończył się podział urugwajskiego futbolu na dwie oddzielne federacje, które znów połączyły się w jedną.
  6. W roku 1926 mistrzostw Urugwaju nie rozegrano. Zamiast nich odbył się turniej Consejo Provisorio, wygrany przez Peñarol. Urugwajska federacja piłkarska nie uznaje tego turnieju za oficjalne mistrzostwa kraju.
  7. W roku 1930 mistrzostw Urugwaju nie było z powodu mistrzostw świata

Era zawodowa | edytuj kod

  • W roku 1948 nie dokończono mistrzostw z powodu strajku piłkarzy.

Mistrzowie Urugwaju ery zawodowej | edytuj kod

Mistrzowie Urugwaju obu epok - amatorskiej i zawodowej | edytuj kod

  • w przypadku klubów Peñarol i Wanderers podano w nawiasie ilość trofeów z uwzględnieniem nieuznawanych mistrzostw organizowanych przez FUF
  • w przydadku klubu Defensor Sporting w nawiasie podane zostały sukcesy osiągnięte jako Defensor

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Primera División Uruguaya" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy