Procesy załogi Mauthausen-Gusen przed Trybunałem Wojskowym w Dachau


Procesy załogi Mauthausen-Gusen przed Trybunałem Wojskowym w Dachau w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Procesy załogi Mauthausen-Gusen przed Trybunałem Wojskowym w Dachau – były to procesy personelu niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen, które po zakończeniu II wojny światowej odbyły się przed amerykańskim Trybunałem Wojskowym w Dachau. Wszystkim oskarżonym zarzucano popełnienie zbrodni wojennych i przeciw ludzkości, a zwłaszcza mordowanie, katowanie, torturowanie i głodzenie więźniów obozu. Kompleks obozowy Mauthausen-Gusen był najgorszym[potrzebny przypis] z niemieckich obozów koncentracyjnych (poniosło w nim śmierć ok. 120 tysięcy ludzi).

Spis treści

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Johann Altfuldisch i inni) w dniach 29 marca-13 maja 1946 | edytuj kod

Był to najważniejszy proces wytoczony zbrodniarzom kompleksu obozowego Mauthausen-Gusen. Proces toczył się w dniach 29 marca-13 maja 1946 przed amerykańskim Trybunałem Wojskowym w Dachau. Na ławie oskarżonych zasiadło 60 byłych członków załogi obozu oraz August Eigruber (fanatyczny narodowy socjalista, były gauleiter Austrii Górnej i jeden ze współtwórców obozu). Wśród oskarżonych znaleźli się także m.in. Viktor Zoller (adiutant komendanta i dowódca straży obozowej SS-Totenkopf) i lekarz SS Friedrich Entress (znany z Auschwitz-Birkenau z mordowania więźniów zastrzykami fenolu). Lekarze SS Eduard Krebsbach i Erich Wasicky odpowiadali za funkcjonowanie obozowych komór gazowych. Na ławie oskarżonych zabrakło komendanta Mauthausen Franza Ziereisa, który został postrzelony przy próbie ucieczki i zmarł na skutek odniesionych ran. Trybunałowi wystarczyło 6 tygodni by uznać zarzuty stawiane oskarżonym za udowodnione. Wszyscy oskarżeni, w liczbie 61, zostali uznani za winnych, z czego 58 oskarżonych skazanych zostało na karę śmierci przez powieszenie (dziewięciu z nich zamieniono ją następnie na dożywotnie pozbawienie wolności), a jedynie trzech na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Wyroki śmierci wykonano 27 i 28 maja 1947 w więzieniu Landsberg.

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Hans Bergerhoff i inni) w dniach 16–23 czerwca 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadło 12 byłych członków załogi Mauthausen-Gusen, którym postawiono zarzuty popełnienia zbrodni w podobozie Linz III. Zapadło pięć wyroków śmierci, trzy kary dożywotniego pozbawienia wolności, trzy kary terminowego więzienia, a jednego oskarżonego uniewinniono.

Wyrok amerykańskiego Trybunału Wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Hans Bergerhoff i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Andreas Battermann i inni) w dniach 26 czerwca-1 lipca 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadło 7 byłych członków załogi Mauthausen-Gusen. Wszyscy zostali uznani za winnych stawianych im zarzutów. Zapadł jeden wyrok śmierci i sześć kar pozbawienia wolności.

Wyrok amerykańskiego Trybunału Wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Andreas Battermann i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Willi Auerswald i inni) w dniach 2 lipca-17 lipca 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadło 7 byłych członków załogi Mauthausen-Gusen. Wszyscy zostali uznani za winnych stawianych im zarzutów. Zapadły dwa wyroki śmierci, dwa wyroki dożywotniego więzienia i trzy kary pozbawienia wolności od 15 do 5 lat.

Wyrok amerykańskiego Trybunału Wojskowego procesie załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Willi Auerswald i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Ernst Walter Dura i inni) w dniach 9 lipca-23 lipca 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadło 8 byłych członków załogi Mauthausen-Gusen. Zapadły trzy wyroki śmierci, cztery kary terminowego pozbawienia wolności, a jeden oskarżony został uniewinniony.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Ernst Walter Dura i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Hans Joachim Geiger i inni) w dniach 9 lipca-5 sierpnia 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadło 11 byłych członków załogi Mauthausen-Gusen. Dziewięciu zostało uznanych za winnych stawianych im zarzutów i skazanych na terminowe kary pozbawienia wolności od 20 do 3 lat. Dwóch oskarżonych został uniewinnionych.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Hans Joachim Geiger i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Lauriano Navas i inni) w dniach 14 lipca-21 lipca 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadło 4 byłych kapo narodowości hiszpańskiej pod zarzutami popełnienia zbrodni w podobozach Gusen i Steyr. Jeden z oskarżonych skazany został na karę śmierci, jeden na dożywotnie pozbawienie wolności, jeden na 20 lat pozbawienia wolności a jeden na dwa lata pozbawienia wolności.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Lauriano Navas i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Eduard Dlouhy i inni) w dniach 16–23 lipca 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadło czterech byłych członków personelu obozu Mauthausen-Gusen. Jeden z oskarżonych skazany został na karę śmierci, jeden na dożywotnie pozbawienie wolności oraz dwóch na krótkoterminowe kary więzienia.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Eduard Dlouhy i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Willi Werner i inni) w dniach 21–23 lipca 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadło dwóch byłych członków personelu obozu Mauthausen-Gusen. Jeden z oskarżonych skazany został na 10 lat pozbawienia wolności, drugiego uniewinniono.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Willi Werner i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Paul Fenner i inni) w dniach 21–22 lipca 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadło dwóch byłych członków personelu obozu Mauthausen-Gusen. Jeden z oskarżonych skazany został na dożywotnie pozbawienie wolności, drugi na 10 lat pozbawienia wolności.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Paul Fenner i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Kaspar Götz i inni) w dniach 24–29 lipca 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych zasiadło 5 byłych członków załogi Mauthausen-Gusen. Wszyscy zostali uznani winnych stawianych im zarzutów. Trzech oskarżonych skazano na dożywotnie pozbawienie wolności, pozostałych dwóch na długoterminowe kary więzienia.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Kaspar Götz i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Georg Bach i inni) w dniach 25 lipca-3 sierpnia 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadło 9 byłych członków załogi Mauthausen-Gusen. Siedmiu zostało uznanych za winnych stawianych im zarzutów. Zapadły dwa wyroki dożywotniego więzienia i pięć terminowych kar pozbawienia wolności. Dwóch oskarżonych uniewinniono.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Georg Bach i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Hans Giovanazzi i inni) w dniach 25 lipca-11 sierpnia 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadło 9 byłych członków załogi Mauthausen-Gusen. Ośmiu zostało uznanych za winnych stawianych im zarzutów. Zapadły dwa wyroki śmierci, jeden dożywotniego pozbawienia wolności oraz pięć terminowych kar pozbawienia wolności (od 30 do 5 lat). Jednego oskarżonego uniewinniono.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Hans Giovanazzi i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Karl Glas i inni) w dniach 28 lipca-12 sierpnia 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadło 5 byłych członków załogi Mauthausen-Gusen. Wszyscy zostali uznanych za winnych stawianych im zarzutów. Zapadły dwa wyroki śmierci, jeden dożywotniego pozbawienia wolności, jeden 30 lat pozbawienia wolności i jeden pięciu lat pozbawienia wolności.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Karl Glas i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Josef Bartl i inni) w dniach 29 lipca-5 sierpnia 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadło 10 byłych członków załogi Mauthausen-Gusen. Wszyscy zostali uznanych za winnych stawianych im zarzutów. Zapadł jeden wyrok dożywotniego pozbawienia wolności oraz dziewięć terminowych kar pozbawienia wolności (od 15 do 3 lat)

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Josef Bartl i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Franz Kofler i inni) w dniach 6 sierpnia-21 sierpnia 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych zasiadło 8 byłych członków załogi obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. W wyniku przeprowadzonego przewodu sądowego czterech oskarżonych skazano na karę śmierci, jednego na dożywotnie pozbawienie wolności, a dwóch na krótkoterminowe kary pozbawienia wolności. Jeden z oskarżonych został uniewinniony. Wszystkie wyroki śmierci wykonano 10 listopada 1948 w więzieniu Lansberg.

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Theo Otto Bernhardt i inni) w dniach 7 sierpnia-25 sierpnia 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych zasiadło 9 byłych członków załogi obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. W wyniku przeprowadzonego przewodu sądowego dwóch oskarżonych skazano na karę śmierci, jednego na dożywotnie pozbawienie wolności, a sześciu na terminowe kary pozbawienia wolności.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Theo Otto Bernhard i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Friedrich Kurbel i inni) w dniu 6 sierpnia 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadło dwóch byłych członków personelu obozu Mauthausen-Gusen. Obaj oskarżeni zostali uniewinnieni.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Friedrich Kurbel i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Josef Kattner i inni) w dniach 19 sierpnia-9 września 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych zasiadło 7 byłych członków załogi obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. W wyniku przeprowadzonego przewodu sądowego dwóch oskarżonych skazano na karę śmierci, dwóch na terminowe kary pozbawienia wolności, a trzech uniewinniono.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Josef Kattner i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Hans Böhn i inni) w dniach 20 sierpnia-11 grudnia 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych zasiadło 7 byłych członków załogi obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. W wyniku przeprowadzonego przewodu sądowego pięciu oskarżonych skazano na karę śmierci, jednego na dożywotnie pozbawienie wolności i jednego na 15 lat pozbawienia wolności.

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Josef Lukan i inni) w dniach 26–28 sierpnia 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadło dwóch byłych członków personelu obozu Mauthausen-Gusen. Jeden z oskarżonych skazany został na karę śmierci, drugi na 20 lat pozbawienia wolności.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Josef Lukan i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Hubert Frisch i inni) w dniach 26–27 sierpnia 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadło trzech byłych członków personelu obozu Mauthausen-Gusen. Jeden oskarżony skazany został na dożywotnie pozbawienie wolności, pozostali na 20 lat pozbawienia wolności.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Hubert Frisch i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Erich Schuettauf i inni) w dniach 28 sierpnia-11 września 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych zasiadło 6 byłych członków załogi obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. W wyniku przeprowadzonego przewodu sądowego czterech oskarżonych skazano na karę śmierci, a dwóch na dożywotnie pozbawienie wolności.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Erich Schuettauf i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Adolf Lehmann i inni) w dniach 28 sierpnia-9 września 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych zasiadło 12 byłych członków załogi obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. W wyniku przeprowadzonego przewodu sądowego czterech oskarżonych skazano na dożywotnie pozbawienie wolności, pięciu na terminowe kary pozbawienia wolności, a dwóch uniewinniono. Oskarżony Adolf Lehmann zmarł przed końcem procesu.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Adolf Lehmann i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Waldemar Barner i inni) w dniach 28 sierpnia-9 września 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych zasiadło 8 byłych członków załogi obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. W wyniku przeprowadzonego przewodu sądowego sześciu oskarżonych skazano na terminowe kary pozbawienia wolności, a dwóch uniewinniono.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Waldemar Barner i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Johann Haider i inni) w dniach 3 września-12 września 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych zasiadło 8 byłych członków załogi obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. W wyniku przeprowadzonego przewodu sądowego zapadł jeden wyrok śmierci, dwa wyroki dożywotniego pozbawienia wolności, cztery terminowe kary pozbawienia wolności i jeden wyrok uniewinniający.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Johann Haider i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Peter Bärens i inni) w dniach 8 września-24 września 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych zasiadło 11 byłych członków załogi obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. W wyniku przeprowadzonego przewodu sądowego zapadły trzy wyroki dożywotniego pozbawienia wolności, sześć terminowych kar pozbawienia wolności (od 30 do 5 lat) oraz dwa wyroki uniewinniające.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Peter Bärens i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Fabian Richter i inni) w dniach 9–11 września 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadło dwóch byłych członków personelu obozu Mauthausen-Gusen. Jeden oskarżony skazany został na karę śmierci, drugi na 25 lat pozbawienia wolności.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Fabian Richter i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Heinrich Schmitz i inni) w dniach 16 września-19 września 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych zasiadło 3 byłych członków załogi obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Jeden oskarżony skazany został na karę śmierci, a dwóch na terminowe kary pozbawienia wolności.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Heinrich Schmitz i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Emil Andreas Gay i inni) w dniach 16 września-19 września 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych zasiadło 6 byłych członków załogi obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Pięciu oskarżonych skazanych zostało na karę śmierci, a jeden na 20 lat pozbawienia wolności.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Emil Andreas Gay i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Georg Pirner i inni) w dniach 16 września-19 września 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych zasiadło 3 byłych członków załogi obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Wszyscy zostali uznani za winnych stawianych im zarzutów i skazani na kary pozbawienia wolności od 20 do 10 lat.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Georg Pirner i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Ernst Bürger i inni) w dniach 21 września-25 września 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych zasiadło 5 byłych członków załogi obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Czterech oskarżonych skazanych zostało na karę śmierci, a jeden na dożywotnie pozbawienia wolności.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Ernst Bürger i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Karl Horcicka i inni) w dniach 2 października-10 października 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych zasiadło sześciu byłych członków załogi obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Pięciu oskarżonych zostało uznanych za winnych stawianych im zarzutów. Dwóch skazano na karę śmierci, jednego na dożywotnie pozbawienie wolności, a dwóch na terminowe kary więzienia. Jeden z oskarżonych został uniewinniony.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Karl Horcicka i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Bernhard Fernikorn i inni) w dniach 28 października-31 października 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych zasiadło 5 byłych członków załogi obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. Wszyscy zostali uznani za winnych stawianych im zarzutów. Trzech oskarżonych skazano na kary dożywotniego pozbawienia wolności, a dwóch na terminowe kary więzienia.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Bernhard Fernikorn i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Adolf Berg i inni) w dniach 3–10 listopada 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadło dwóch byłych członków personelu obozu Mauthausen-Gusen. Obaj oskarżeni skazani zostali na kary terminowego więzienia.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Adolf Berg i inni):

Proces załogi Mauthausen-Gusen (US vs. Eduard Klerner i inni) w dniu 26 listopada 1947 | edytuj kod

Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadło dwóch byłych członków personelu obozu Mauthausen-Gusen. Obaj oskarżeni skazani zostali na kary 5 lat pozbawienia wolności.

Wyrok amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Mauthausen (US vs. Eduard Klerner i inni):

Inne procesy członków załogi Mauthausen-Gusen przed amerykańskim Trybunałem Wojskowym w Dachau | edytuj kod

W latach 1947–1948 odbyło się też w Dachau wiele procesów, które dotyczyły pojedynczych członków personelu obozu Mauthausen-Gusen. W ich wyniku osądzono następujące osoby:

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Procesy załogi Mauthausen-Gusen przed Trybunałem Wojskowym w Dachau" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy