Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!


Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się! w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Godło ZSRR, hasło Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się! widnieje na czerwonych wstęgach i jest zapisane w 15 językach urzędowych republik związkowych

Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się! (niem. Proletarier aller Länder, vereinigt euch!) – fragment Manifestu komunistycznego (1848) Karola Marksa i Fryderyka Engelsa, który stał się hasłem i zawołaniem komunistów w XX w. Wezwanie to było również hasłem wszystkich republik ZSRR, a także widniało – w tłumaczeniu na odpowiednie języki narodowe – pod lub nad winietami wszystkich tych gazet, które stanowiły oficjalne organy partii robotniczych w różnych krajach.

Fragment ten, w pełniejszej wersji i kontekście, brzmiał:

(...) Proletariusze nie mają w niej [tj. w rewolucji] nic do stracenia prócz swych kajdan. Do zdobycia mają cały świat. Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się! (...)

Odniesienia | edytuj kod

Transparent nad bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej Hasło Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się! nad winietą organu KC PZPR – dziennika „Trybuna Ludu

W czasie strajku w sierpniu 1980 r. nad bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej zawieszono transparent z parafrazą tego sloganu, o treści Proletariusze wszystkich zakładów, łączcie się[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. JanJ. Sowa JanJ., Inna Rzeczpospolita jest możliwa. Widma przeszłości, wizje przyszłości, Grupa Wydawnicza Foksal, 2015, s. 147, ISBN 978-83-280-2203-4 [dostęp 2021-04-28] .
Na podstawie artykułu: "Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy