Prosper Szmurło


Prosper Szmurło w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Portret mężczyzny autorstwa Witkacego, być może przedstawiający Prospera Szmurłę[1]

Prosper Szmurło (ur. 7 lipca 1879 w Wilnie, zm. 1942) – polski metapsycholog, publicysta, założyciel i prezes Polskiego Towarzystwa Psychofizycznego, mason. Wydawca i redaktor czasopisma „Zagadnienia Metapsychiczne” (1924–1929).

Syn Wincentego Szmurły i Marii z Syrewiczów. Studiował medycynę na Uniwersytecie w Kijowie, za udział w strajkach socjalistów został relegowany z uczelni. Przeniósł się do Warszawy, pracował w Towarzystwie Wzajemnych Ubezpieczeń na Życie „New York”, potem w różnych wileńskich bankach. W latach I wojny światowej i rewolucji październikowej mieszkał i pracował w Kronsztadzie. Ochotniczo służył w Wojsku Polskim podczas wojny polsko-bolszewickiej, był uczestnikiem Bitwy Warszawskiej. 12 sierpnia 1907 roku ożenił się z Józefą Korwin-Piotrowską[2].

Od lat 20. zajmował się parapsychologią, spirytyzmem i hipnozą. Był jednym z założycieli Polskiego Towarzystwa Parapsychologicznego (1938)[3]. Publikował w „Ilustrowanym Kurierze Codziennym” i dwutygodniku „Rubikon”.

Prace | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Medialna diagnoza. Nieznany portret Tadeusza Eugeniusza Sokołowskiego czy Prospera Szmurły?
  2. Łoza S: Czy wiesz kto to jest? Wyd. Głównej Księgarni Wojskowej, 1938, s. 302
  3. Tomasz Latos: „Szmurło Prosper (1879-1942?)” W: Polski Słownik Biograficzny t. 48 z. 3 (198), 2012
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Prosper Szmurło" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy