Prostopływce


Prostopływce w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prostopływce (Orthonectida) – typ morskich zwierząt bezkręgowych mikroskopijnej wielkości, pasożytujących na innych bezkręgowcach. Obejmuje około 20 gatunków o uproszczonej budowie wewnętrznej i skomplikowanym cyklu rozwojowym. Tradycyjnie zaliczane były wraz z rombowcami do typu Mesozoa. Badania genetyczne wykazały, że nie są z nimi blisko spokrewnione. Ich pozycja filogenetyczna nie została dotychczas ustalona. Badania morfologii i cyklu życiowego sugerują zaliczenie ich do zwierząt o bruzdkowaniu spiralnym (Spiralia)[2].

Prostopływce są pasożytami na ciałach wieloszczetów, małżów oraz innych morskich bezkręgowców.

Cykl życiowy prostopływców obejmuje zarówno rozmnażanie bezpłciowe, jak i płciowe. Zapłodnione jaja rozwijają się w urzęsione larwy, które dostają się do ciał gospodarzy i rozwijają na drodze bezpłciowych podziałów w plazmodia. Z tych powstają w końcu dorosłe osobniki, które opuszczają organizm żywiciela. Samce zapładniają wtedy samice, a z jaj wyrasta kolejne pokolenie larwalne.

Orzęsione, dojrzałe osobniki pływają w linii prostej, stąd nazwa tych zwierząt.

Naukowcy wyróżniają wśród prostopływców jeden rząd, w którym umieszczają dwie rodziny[1]:

Uwagi | edytuj kod

  1. Klasyfikacja nieustalona (zobacz opis w tekście)

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Orthonectida, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. G. S. Slyusarev. Phylum Orthonectida: morphology, biology, and relationships to other multicellular animals. „Zhurnal Obshchei Biologii (Journal of General Biology)”. 6 (69), s. 403–427, 2008 (ros.). 

Bibliografia | edytuj kod

  1. Czesław Jura: Bezkręgowce : podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007. ISBN 978-83-01-14595-8.
  2. Zoologia : bezkręgowce. T. 1. Red. nauk. Czesław Błaszak. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009. ISBN 978-83-01-16108-8.
Na podstawie artykułu: "Prostopływce" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy