Protathlima A’ Kategorias


Protathlima A’ Kategorias w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Cypryjska Pierwsza Liga (gr. Παγκύπριο Πρωτάθλημα Α΄ Κατηγορίας) – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich na Cyprze, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1934 roku i od samego początku zarządzana przez Cypryjski Związek Piłki Nożnej (KOP). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 12 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Cypru, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Protathlima B’ Kategorias (II ligi cypryjskiej).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Mistrzostwa Cypru w piłce nożnej rozgrywane są od 1934 roku. Niejednokrotnie zmieniał się format rozgrywek. W latach 1941-1944 rozgrywki zostały zawieszone z powodu II wojny światowej. Sezon 1958/59 został odwołany z powodu konfliktu grecko-tureckiego na wyspie. 16 sierpnia 1960 roku Cypr odzyskał niepodległość. W sezonie 1963/64 rozgrywki nie dokończono z powodu nowych rozruchów grecko-tureckich. Od sezonu 1964/65 rozgrywki w A’ Kategoria trwały bez przerw[1].

System rozgrywek | edytuj kod

Obecny format ligi zakładający rozgrywanie dwóch rund obowiązuje od sezonu 2007/08.

Rozgrywki składają się z 26 kolejek spotkań rozgrywanych pomiędzy drużynami systemem kołowym. Każda para drużyn rozgrywa ze sobą dwa mecze – jeden w roli gospodarza, drugi jako goście. Po dwóch rundach rozgrywek zespoły z miejsc 1-6 walczą w trzeciej rundzie o mistrzostwo i europejskie puchary, a zespoły z miejsc 7-12 o utrzymanie w lidze. Pierwsza szóstka rozgrywa ze sobą mecze – u siebie oraz na wyjeździe. Dolna szóstka również rozgrywa ze sobą mecze – u siebie oraz na wyjeździe. Od sezonu 1995/96 w lidze występuje 14 zespołów. W przeszłości liczba ta wynosiła od 5 do 16. Drużyna zwycięska za wygrany mecz otrzymuje 3 punkty (do sezonu 1990/91 2 punkty), 1 za remis oraz 0 za porażkę.

Zajęcie pierwszego miejsca po ostatniej kolejce spotkań oznacza zdobycie tytułu Mistrzów Cypru w piłce nożnej. Mistrz Cypru kwalifikuje się do eliminacji Ligi Mistrzów UEFA. Druga oraz trzecia drużyna zdobywają możliwość gry w Lidze Europy UEFA. Również zwycięzca Pucharu Cypru startuje w eliminacjach do Ligi Europy lub, w przypadku, w którym zdobywca krajowego pucharu zajmie pierwsze miejsce w lidze – możliwość gry w eliminacjach do Ligi Europy otrzymuje również czwarta drużyna klasyfikacji końcowej. Zajęcie 2 ostatnich miejsc wiąże się ze spadkiem drużyn do Protathlima B’ Kategorias.

W przypadku zdobycia tej samej liczby punktów, klasyfikacja końcowa ustalana jest w oparciu o wynik dwumeczu pomiędzy drużynami, w następnej kolejności w przypadku remisu – różnicą bramek w pojedynku bezpośrednim, następnie ogólnym bilansem bramkowym osiągniętym w sezonie, większą liczbą bramek zdobytych oraz w ostateczności losowaniem.

Skład ligi w sezonie 2020/21 | edytuj kod

Lista sezonów | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Cypru w piłce nożnej mężczyzn.

Statystyka | edytuj kod

Tabela medalowa | edytuj kod

Mistrzostwo Cypru zostało do tej pory zdobyte przez 10 różnych drużyn.

Stan po sezonie 2018/19.

AEL LimassolEPA LarnakaOlympiakos NikozjaApollon LimassolPezoporikos LarnakaTrast NikozjaÇetinkaya Türk SKAPOEL FC, OmoniaAnorthosis Famagusta Lokalizacja drużyn mistrzowskich
10 i więcej mistrzostw Cypru

Uwagi | edytuj kod

  1. a b c d Drużyny z miast kontrolowanych przez samozwańczą republikę Cypru Północnego przeniosły swoją siedzibę do miast położonych na południowej części wyspy.

Przypisy | edytuj kod

  1. Cyprus 1964/65 - RSSSF

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Protathlima A’ Kategorias" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy