Protokół µTP


Protokół µTP w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

µTP, MTP (ang.Micro Transport Protocol) – protokół sieciowy oparty na UDP opracowany przez firmę BitTorrent Inc. wraz z MIT. Używany jest w sieciach peer-to-peer. Stworzono go w celu łagodzenia opóźnień i eliminacji zatorów sieci, występujących w tradycyjnych rozwiązaniach sieci BitTorrent przez TCP[1].

Został zaprojektowany tak, aby automatycznie zmniejszyć zużycie łącza, gdy potrzebuje tego inna aplikacja. Na przykład protokół µTP powinien automatycznie podzielić łącze pomiędzy klienta Torrent oraz przeglądarkę.

Rozwój | edytuj kod

μTP powstał podczas badań nad QoS w sieci Internet2 w celu poprawienia wydajności przesyłania dużych plików. Technologia została zaimplementowana w protokole transportowym przez firmę Plicto, założoną przez Stanislava Shalunova, która w 2006 roku została przejęta przez BitTorrent Inc.[1]. Następnie była rozwijana przez nowego właściciela. Pierwszy raz użyto tego protokołu w wersji beta klienta μTorrent 1.8.x, a opublikowana w wersji alfa μTorrent 1.9.

Implementacja μTP stosowana w µTorrent została wydzielona do biblioteki libutp i opublikowana na licencji MIT.

Początkowo, po opublikowaniu biblioteki została wykorzystana w kliencie KTorrent 4.0. Kolejnymi klientami były: qBittorrent od wersji 2.8, Vuze od wersji 4.5.0.5, Tixati od wersji 1.72 a także Transmission od wersji 2.30.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b This Is How Your BitTorrent Downloads Move So Fast. fastcolabs.com. [dostęp 2014-01-24].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Protokół µTP" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy