Protokół internetowy


Protokół internetowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Protokół internetowy, IP (od ang. Internet Protocol) – protokół komunikacyjny warstwy sieciowej modelu OSI (warstwy internetu w modelu TCP/IP). Protokół internetowy to zbiór ścisłych reguł i kroków postępowania, które są automatycznie wykonywane przez urządzenia w celu nawiązania łączności i wymiany danych. Używany powszechnie w Internecie i lokalnych sieciach komputerowych[1].

Dane w sieciach IP są wysyłane w formie bloków określanych mianem pakietów. W przypadku protokołu IP, przed rozpoczęciem transmisji nie jest zestawiana wirtualna sesja komunikacyjna pomiędzy dwoma hostami, które nie komunikowały się ze sobą wcześniej[1].

Protokół IP jest protokołem zawodnym – nie gwarantuje, że pakiety dotrą do adresata, nie zostaną pofragmentowane, czy też zdublowane, a ponadto mogą dotrzeć do odbiorcy w innej kolejności niż zostały nadane. Niezawodność transmisji danych jest zapewniana przez protokoły warstw wyższych (np. protokół sterowania transmisją), znajdujących się w hierarchii powyżej warstwy sieciowej[2][3].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Krzysztof Pytel: Systemy operacyjne i sieci komputerowe. Część 2. Sklep WSiP, 2010, s. 9-10. ISBN 978-83-02-11267-6.
  2. Networking, yale.edu  (ang.).
  3. TCP/IP Security, mozilla.org  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (protokół sieci komputerowej):
Na podstawie artykułu: "Protokół internetowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy