Pruitt-Igoe


Na mapach: 38°38′32,24″N 90°12′33,95″W/38,642289 -90,209431

Pruitt-Igoe w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Wyburzanie osiedla

Pruitt-Igoemodernistyczne osiedle mieszkaniowe w St. Louis, zaprojektowane przez Minoru Yamasakiego zgodnie z ideałami Międzynarodowego Kongresu Architektury Nowoczesnej CIAM, zrealizowane w latach 1952–1955. Składało się z 10-piętrowych betonowych bloków z wielkiej płyty. Budynki charakteryzowały się małymi mieszkaniami z ciasnymi sypialniami[1]. Pokoje były słabo doświetlone, ponieważ nie miały portfenetrów ani balkonów. Powierzchnia mieszkalna była nieco lepsza niż w okolicznych starych kamienicach, lecz wciąż znajdowała się dużo poniżej standardu architektury lat 50. XX wieku[2]. Bloki miały klatki schodowe pozbawione okien oraz niefunkcjonalne windy, które zatrzymywały się tylko na co trzecim piętrze. Osiedle zostało uznane za złą wersję modernistycznego bloku marsylskiego Le Corbusiera[3].

Problemem osiedla po około dekadzie jego użytkowania stały się przestępczość, wandalizm i brak nowych chętnych do zamieszkania. Próby rewitalizacji osiedla okazały się nieopłacalne i zakończyły się niepowodzeniem. Wobec tego podjęto decyzję o jego likwidacji. 15 lipca 1972 r. osiedle Pruitt-Igoe zostało wysadzone w powietrze, datę tę uważa się za symboliczny koniec epoki CIAM. Proces wyburzania osiedla został uwieczniony w filmie Koyaanisqatsi.[potrzebny przypis]

Przypisy | edytuj kod

  1. James P.J.P. Hubbard James P.J.P., Decent, Safe and Sanitary Dwellings: The National Conversation About Public Housing, 2018 .
  2. EvanE. Frondorf EvanE., Pruitt-Igoe: Utopic Expectations Meet Tenement-Infused Realities [dostęp 2020-11-08]  (ang.).
  3. AnthonyA. Flint AnthonyA., A Failed Public-Housing Project Could Be a Key to St. Louis' Future, 25 sierpnia 2014  (ang.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (public housing):
Na podstawie artykułu: "Pruitt-Igoe" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy