Prwa makedonska fudbałska liga


Prwa makedonska fudbałska liga w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prwa makedonska fudbałska liga, mac. Прва македонска фудбалска лига – najwyższa w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Macedonii Północnej, będąca jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy), utworzona w 1992 roku i od samego początku zarządzana przez Macedoński Związek Piłki Nożnej (FFM). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) i przeznaczone są dla 10 najlepszych krajowych klubów piłkarskich. Jej triumfator zostaje Mistrzem Macedonii Północnej, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Wtorej ligi (II ligi macedońskiej).

Spis treści

Historia | edytuj kod

Mistrzostwa Macedonii w piłce nożnej rozgrywane są od 1927 roku. Od 1927 do końca sezonu 1990/91 liga macedońska była jedną z niższych lig w byłej Jugosławii. Niejednokrotnie zmieniał się format rozgrywek. Po upadku SFR Jugosławii w 1991 roku proklamowano niepodległość Macedonii. W sezonie 1992/93 startowała Prwa liga[1]. Najwięcej razy w rozgrywkach triumfował zespół Wardar Skopje.

System rozgrywek | edytuj kod

Obecny format ligi zakładający podział rozgrywek na 4 koła obowiązuje od sezonu 2016/17.

Rozgrywki składają się z 36 kolejek spotkań rozgrywanych pomiędzy drużynami systemem kołowym. Każda para drużyn rozgrywa ze sobą cztery mecze – dwa w roli gospodarza, dwa jako goście. Od sezonu 2015/16 w lidze występuje 10 zespołów. W przeszłości liczba ta wynosiła od 12 do 18. Drużyna zwycięska za wygrany mecz otrzymuje 3 punkty (do sezonu 1993/94 2 punkty), 1 za remis oraz 0 za porażkę.

Zajęcie pierwszego miejsca po ostatniej kolejce spotkań oznacza zdobycie tytułu Mistrza Macedonii Północnej w piłce nożnej. Mistrz Macedonii Północnej kwalifikuje się do eliminacji Ligi Mistrzów UEFA. Druga oraz trzecia drużyna zdobywają możliwość gry w Lidze Europy UEFA. Również zwycięzca Pucharu Macedonii Północnej startuje w eliminacjach do Ligi Europy lub, w przypadku, w którym zdobywca krajowego pucharu zajmie pierwsze miejsce w lidze – możliwość gry w eliminacjach do Ligi Europy otrzymuje również czwarta drużyna klasyfikacji końcowej. Zajęcie 2 ostatnich miejsc wiąże się ze spadkiem drużyn do Wtorej ligi. Trzecia drużyna od dołu tablicy walczy w barażach play-off z trzecią drużyną Wtorej ligi o utrzymanie w najwyższej lidze.

W przypadku zdobycia tej samej liczby punktów, klasyfikacja końcowa ustalana jest w oparciu o wynik dwumeczu pomiędzy drużynami, w następnej kolejności w przypadku remisu – różnicą bramek w pojedynku bezpośrednim, następnie ogólnym bilansem bramkowym osiągniętym w sezonie, większą liczbą bramek zdobytych oraz w ostateczności losowaniem.

Skład ligi w sezonie 2020/21 | edytuj kod

Lista sezonów | edytuj kod

 Osobny artykuł: Mistrzostwa Macedonii Północnej w piłce nożnej mężczyzn.

Statystyka | edytuj kod

Tabela medalowa | edytuj kod

Mistrzostwo Macedonii Północnej zostało do tej pory zdobyte przez 8 różnych drużyn.

Stan po zakończeniu sezonu 2019/2020.

Klasyfikacja według miast | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Macedonia 1992/93 – RSSSF

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Prwa makedonska fudbałska liga" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy