Prząśniczka


Prząśniczka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Prząśniczka – pieśń skomponowana przez Stanisława Moniuszkę na głos i fortepian do słów Jana Czeczota. Obecnie często wykonywana jako utwór instrumentalny, na instrumentach dętych. Jej transkrypcję na fortepian wykonał polski kompozytor Henryk Melcer-Szczawiński. Popularne było wykonanie Prząśniczki przez duet fortepianowy „Marek i Wacek”. Utwór był wykorzystywany jako sygnał wywoławczy przez stacje radiowe i telewizyjne: Polskie Radio Białystok oraz Telewizję Łódź.

Spis treści

Hejnał Łodzi | edytuj kod

Hejnał odgrywany był do 8 września 2011 z balkonu pałacu Heinzla, obecnie Urząd Miasta Łodzi

Od 29 lipca 1998 (zgodnie z uchwałą Nr LXXXVI/835/98 Rady Miejskiej), dzięki inicjatywie łódzkiego radnego Andrzeja Jędrzejczaka (ówczesnego wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej), „Prząśniczka” została oficjalnym hejnałem Łodzi i jednym z miejskich symboli. Hejnał grany jest codziennie na trąbce, o godzinie 12:00, z okna Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 106 (do 8 września 2011 z balkonu budynku nr 104, pałacu Juliusza Heinzla). Melodia rozbrzmiewa również o pełnej godzinie jako dźwięk zegara z wieży dawnego Ratusza Miejskiego przy placu Wolności[1].

Łódź już wcześniej kojarzona była z „Prząśniczką”. W 1973 – podczas obchodów 550-lecia nadania Łodzi praw miejskich – narodził się pomysł grania tego sygnału muzycznego z wieży dawnego ratusza (z czasem mechanizm odtwarzający muzykę połączono z zegarem). Przez wiele lat również łódzki oddział TVP używał „Prząśniczki” jako charakterystycznego sygnału swojej stacji. Do niedawna, jako tło muzyczne planszy wywoławczej na początku programów lokalnych w TVP2, wykorzystywana była mocno zmodyfikowana, nowoczesna wersja tej melodii[1].

Hejnał Łodzi wykonywany jest na zmianę przez Piotra Grabowskiego i Władysława Cichego z Orkiestry Dętej MPK (do 2011 roku zmiennikiem był Włodzimierz Miszczak). Utwór wykonywany jest dwukrotnie – najpierw trębacz gra zwrócony w stronę placu Wolności, a później w przeciwnym kierunku – do placu Niepodległości[2].

Prząśniczka w Żyrardowie | edytuj kod

Budynek urzędu miasta w Żyrardowie. Zegar znajduje się na szczycie po lewej stronie.

Utwór jest wygrywany codziennie o 12.00 przez kuranty zegara umieszczonego na budynku Urzędu Miasta (Magistratu).

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Hejnał miasta (pol.). W: Miasto » O mieście » Symbole, herb, statut » Hejnał miasta [on-line]. uml.lodz.pl. [dostęp 2014-07-30].
  2. Agnieszka Magnuszewska, Marcin Bereszczyński: Ratuszowy hejnalista, w którego krwi krążyła „Prząśniczka” (pol.). dzienniklodzki.pl, 2011-11-13. [dostęp 2014-07-30].
Na podstawie artykułu: "Prząśniczka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy