Przełęcz Kocierska


Na mapach: 49°46′33,88″N 19°19′31,74″E/49,776078 19,325483

Przełęcz Kocierska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przełęcz Kocierska (718 m) – przełęcz w Beskidzie Małym, między szczytami Błasiakówka i Roczenka. Stanowi najniższy punkt w głównym grzbiecie Beskidu Andrychowskiego (wschodnia część Beskidu Małego). Jednocześnie punkt zwornikowy: zbiegają się tutaj grzbiety Bukowskiego Gronia, Kocierza i Potrójnej (Czarny Groń)[1].

Przez przełęcz biegnie droga wojewódzka nr 781 z Andrychowa w kierunku Żywca. Dawniej biegł tędy szlak kupiecki z Krakowa przez Żywiec na Węgry i stał drewniany zajazd (spłonął w 1908 r.). W końcu XVIII w. drogę przekształcono w tzw. Gościniec Kocierski – najstarszą drogę w Polsce o bitej nawierzchni. Nazwa Kocierza może pochodzić od słowackiego "chotar", oznaczającego granicę. Istnieje też inna wersja, że prawdopodobnie licznie występowały tu niegdyś rysie.

W latach 30. XX wieku działało w tym miejscu schronisko turystyczne na Przełęczy Kocierskiej, obecnie już nieistniejące. W 2006 otwarto na przełęczy Kocierz Hotel & SPA.

Obecnie Przełęcz jest węzłem szlaków turystycznych:

Mały Szlak Beskidzki na odcinku: Żarnówka MałaŻarKiczeraPrzełęcz IsepnickaCisowa GrapaWielka Cisowa GrapaPrzysłop CisowyKocierzPrzełęcz SzerokaBeskid – Błasiakówka – Przełęcz Kocierska. Czas przejścia: 4.05 h, ↓ 3.30 h Mały Szlak Beskidzki na odcinku: Przełęcz Kocierska – RoczenkaKiczoraPrzełęcz SkalistePotrójnaŁamana SkałaLeskowiecSchronisko PTTK Leskowiec odcinek: PorąbkaStojaczyskaTrzonkaPrzełęcz BukowskaMała BukowaWielka BukowaPrzełęcz Cygańska – Błasiakówka – Kocierz Rychwałdzki

Przypisy | edytuj kod

  1. Beskid Mały. Mapa 1:50 000. Kraków: Compass. ISBN 978-83-7605-329-5.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Przełęcz Kocierska" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy