Przełęcz Słopnicka


Przełęcz Słopnicka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Figurka na Przełęczy Słopnickiej Widok z przełęczy w kierunku Cichonia

Przełęcz Słopnicka (759 m n.p.m.[1]) – przełęcz w Beskidzie Wyspowym między Cichoniem (929 m) a Zapowiednicą (763 m). Przez przełęcz biegnie droga ze Słopnic do osiedla Bukowina należącego do Zalesia. Przełęcz Słopnicka, oraz cały grzbiet łączący Mogielicę z Cichoniem, stanowią również naturalną granicę pomiędzy Słopnicami, po północnej stronie przełęczy, i Zalesiem po stronie południowej.

Do lat 60. XX w. Przełęcz Słopnicka była główną drogą łączą Limanową z Kamienicą. Straciła na znaczeniu po wybudowaniu połączenia przez Przełęcz Ostra-Cichoń. Przejazd przez przełęcz stał się utrudniony (brak nawierzchni asfaltowej). 2 lipca 2008 roku oficjalnie oddano do użytku zmodernizowany, ponad dwukilometrowy, odcinek nowej nawierzchni asfaltowej.

Na przełęczy znajdują się ławki dla turystów, figurka i tablica z małopolskim szlakiem papieskim. Karol Wojtyła, będący zapalonym turystą, wędrował tędy po Beskidzie Wyspowym podziwiając z przełęczy widoki. Dzięki temu, że przełęcz jest bezleśna, niezabudowana, odsłonięta na znacznej długości, rozciągają się stąd szerokie widoki. W kierunku południowo-wschodnim widok na bliski stąd Modyń i dalsze wzniesienia Beskidu Sądeckiego, w kierunku północnym na rozległą dolinę wsi Słopnice i Tymbark oraz wzniesienia Beskidu Wyspowego: Pasmo Łososińskie, Kamionna, Kostrza, Zęzów, Paproć, Łopień i Mogielica. Na wschód Ostra i pobliski Cichoń z kilkoma domami, na jego zboczach, tuż pod lasem, należącego do Zalesia przysiołka Ślagi.

Piesze szlaki turystyczne
zielony: Przełęcz Ostra-CichońCichoń – Przełęcz Słopnicka – MogielicaŁopieńDobra. – trasa narciarstwa biegowego okalająca Mogielicę. Pętlę można rozpocząć z przełęczy Słopnickiej, Półrzeczek (osiedle Mrózki), Przełęczy Rydza-Śmigłego lub osiedla Podmogielica
Trasy rowerowe
– zielony z Limanowej przez Skiełek, Okowaniec, Jeżową Wodę, przełęcz Ostrą. Stąd niebieskim przez Cichoń, przełęcz Słopnicką na Mogielicę.

Przypisy | edytuj kod

  1. Podana na niektórych mapach wysokość 766 jest wysokością szczytu między przełęczą a Ślagami. Patrz Geoportal
Bibliografia
  1. Andrzej Matuszczyk: Beskid Wyspowy. Część wschodnia. W-wa. Kraków: Wyd. PTTK „Kraj”, 1986. ISBN 83-7005-125-1.
  2. Beskid Wyspowy 1:50 000 Mapa turystyczna. Kraków: Wyd. Compass, 2006. ISBN 83-89165-86-4.
  3. Dariusz Gacek: Beskid Wyspowy. Warszawa: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 2001. ISBN 83-7005-445-5.
Panorama widokowa z Przełęczy Słopnickiej
Na podstawie artykułu: "Przełęcz Słopnicka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy