Przełęcz Trzech Dolin


Na mapach: 50°41′03,69″N 16°16′40,97″E/50,684358 16,278047

Przełęcz Trzech Dolin w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przełęcz Trzech Dolin (810 m n.p.m., niem. Dreiwassertal) – przełęcz w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w północno-zachodniej części pasma Gór Suchych.

Węzeł szlaków na przełęczy Trzech Dolin

Spis treści

Opis | edytuj kod

Przełęcz Trzech Dolin znajduje się u podnóża Waligóry w centralnym punkcie Gór Kamiennych, gdzie zbiegają się granice zlewni trzech potoków: Rybnej, Sokołowca i Złotej Wody oraz gdzie schodzą się trzy grzbiety głównego grzbietu Gór Suchych: grzbiet najwyższy z Waligórą, grzbiet z Klinem i grzbiet z Graniczną i Bukowcem.

Zasadniczy trzon Gór Suchych składa się z trzech grzbietów: północnego, środkowego i południowego. Główny grzbiet środkowy jest krótszy od pozostałych i ma charakter zwartej, o bogatej rzeźbie, skalnej wyspy, otoczonej ze wszystkich stron dolinami. Jedynym połączeniem z grzbietem północnym jest Przełęcz Trzech Dolin zaliczana do jednych z oryginalniej ukształtowanych terenów w Górach Kamiennych.

Budowa geologiczna | edytuj kod

Rejon przełęczy zbudowany jest z permskich skał wylewnych - porfirów (latytów) i melafirów (trachybazaltów) oraz tufów porfirowych (ryolitowych).

Turystyka | edytuj kod

Na przełęczy znajduje się węzeł szlaków turystycznych. Przełęcz posiada malownicze trasy biegowe i zjazdowe z licznymi wyciągami narciarskimi na stokach o różnym stopniu trudności. Corocznie od lat 80. XX wieku w okolicach przełęczy rozgrywana jest w lutym popularna międzynarodowa impreza narciarska Bieg Gwarków.

100 m niżej na północny zachód od przełęczy znajduje się schronisko „Andrzejówka”.

Szlaki turystyczne | edytuj kod

Piesze:

Rowerowe górskie (wyznakowane w 2004 roku przez gminę Głuszyca):

  • zielony wokół Głuszycy
  • niebieski z Radosnej do Trzech Strug.

Narciarski:

Bibliografia | edytuj kod

  1. Słownik geografii turystycznej Sudetów, tom 9 Góry Kamienne, red. Marek Staffa, Wydawnictwo I-BiS, Wrocław 1996, ​ISBN 83-85773-20-7
  2. Praca zbiorowa; Mapa: Sudety Środkowe; Skala 1:40 000; Wydawnictwo Turystyczne Plan; Jelenia Góra 2005; ​ISBN 83-60044-44-9
Na podstawie artykułu: "Przełęcz Trzech Dolin" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy