Przełęcz pod Wieżycą


Na mapach: 50°53′34″N 16°43′39″E/50,892778 16,727500

Przełęcz pod Wieżycą w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przełęcz pod Wieżycą (281 m n.p.m.) – przełęcz w Masywie Ślęży na Przedgórzu Sudeckim.

Przełęcz położona jest na obszarze Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, na południowy zachód od miejscowości Sobótka w Masywie Ślęży[1]. Jest to mało wyraźne, szerokie, płytko wcięte obniżenie o łagodnych zboczach i bardziej stromych podejściach, wcinające się w amfibolitowe podłoże Masywu Ślęży między Gozdnicę po północnej stronie a Wieżycę na południowej stronie. Obszar przełęczy częściowo porośnięty jest lasem mieszanym regla dolnego, na wschodnim rozległym podejściu w pobliżu przełęczy rozciąga się obszerna łąka. Od strony wschodniego podejścia do przełęczy prowadzi droga z Sobótki. Przełęcz stanowi węzeł szlaków turystycznych i oznakowanych tras rowerowych.

W przeszłości przełęcz znana była pod nazwą Kamienne Siodło. Nazwa ta wywodziła się od wychodni skalistego podłoża wychodzącego w wielu miejscach przełęczy na powierzchnię.

Turystyka | edytuj kod

Przez przełęcz prowadzą szlaki turystyczne:

– żółty z Sobótki przez Ślężę do Świdnicy – czarny, prowadzący wokół Masywu Ślęży.

Na zachodnim podejściu do przełęczy położony jest owalny prehistoryczny kamieniołom. Na przełęczy stoi Dom Turysty PTTK im. Bogusza Zygmunta Stęczyńskiego „Pod Wieżycą”.

Przypisy | edytuj kod

  1. Przełęcz

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Przełęcz pod Wieżycą" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy