Przełom (Białoruś)


Na mapach: 53°53′40″N 23°46′54″E/53,894444 23,781667

Przełom (Białoruś) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przełom (biał. Пералом, ros. Перелом) – wieś na Białorusi, w obwodzie grodzieńskim, w rejonie grodzieńskim, w sielsowiecie Hoża, nad Niemnem, który stanowi tu granicę państwową z Litwą.

Historia | edytuj kod

W XIV w. istniał tu drewniany zamek litewski zbudowany dla obrony pogranicza przed krzyżakami, którego nazwę Wigand z Marburga zapisał jako Perla. W 1378 odbyła się tu bitwa pomiędzy krzyżakami a załogą litewską. W Rzeczypospolitej Obojga Narodów wieś położona była w województwie trockim, w powiecie grodzieńskim i stanowiła starostwo niegrodowe przełomskie. Początkowo stanowiło ono dobro stołu królewskiego. Od XVII w. było w posiadaniu egzulantów smoleńsko-starodubowskich. Sejm 1773-1775 nadał im przełomskie dobra jako dziedziczne. Wieś weszła w skład Imperium Rosyjskiego w wyniku III rozbioru.

W dwudziestoleciu międzywojennym wieś leżała w Polsce, w województwie białostockim, w powiecie grodzieńskim, w gminie Hoża, przy granicy z Litwą.

Według Powszechnego Spisu Ludności z 1921 roku wieś zamieszkiwało 151 osób, wszystkie były wyznania rzymskokatolickiego oraz zadeklarowały polską przynależność narodową. Było tu 25 budynków mieszkalnych[1].

Miejscowość należała do parafii świętych apostołów Piotra i Pawła w Hoży.

Wieś podlegała pod Sąd Grodzki i Okręgowy w Grodnie; właściwy urząd pocztowy mieścił się w Hoży[2].


Przypisy | edytuj kod

  1. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej: opracowany na podstawie wyników pierwszego powszechnego spisu ludności z dn. 30 września 1921 r. i innych źródeł urzędowych., t. T. 5, województwo białostockie, 1924, s. 34 .
  2. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej z oznaczeniem terytorjalnie im właściwych władz i urzędów oraz urządzeń komunikacyjnych, Przemyśl, Warszawa 1933, s. 1383 .

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Przełom (Białoruś)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy