Przedlitawia


Przedlitawia w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Herb cesarskiej części Austro-Węgier od 1915 roku Austro-Węgry po aneksji Bośni i Hercegowiny. Przedlitawia widoczna w kolorze czerwonym.

     Przedlitawia

     Zalitawia

     Bośnia

Królestwa i Kraje w Radzie Państwa Reprezentowane (niem. Die im Reichsrat vertretenen Königreiche und Länder, od 1915 roku Österreichische LänderKraje austriackie), Przedlitawia, Cislitawia (niem. Cisleithanien, węg. Lajtántúl) – nazwy (oficjalna i potoczne) używane na określenie „austriackiej”, cesarskiej części Austro-Węgier. Stolicą Przedlitawii był Wiedeń.

Określenie pochodzi od rzeki Litawy, wzdłuż której biegła częściowo granica pomiędzy Cesarstwem Austrii a Królestwem Węgier.

Przedlitawia posiadała dwuizbowy parlament, Radę Państwa (niem. Reichsrat). Na czele rządu stał premier, powoływany przez cesarza i rządzący w oparciu o większość tworzoną w zróżnicowanym nie tylko politycznie, ale też narodowo parlamencie.

Stosowany najpowszechniej w administracji język niemiecki nigdy nie uzyskał statusu oficjalnego języka państwowego – odpowiedni projekt z 14 grudnia 1880 został odrzucony przez Radę Państwa w styczniu 1884[1].

Spis treści

Kraje koronne | edytuj kod

Przedlitawia dzieliła się na 15 krajów koronnych.

Ludność | edytuj kod

W roku 1910 Przedlitawia liczyła 28 571 900 mieszkańców. Największą grupą narodową (według deklarowanego języka ojczystego) byli Niemcy stanowiący 35,6% ogółu ludności. Do grupy tej spis zaliczał również Żydów deklarujących język niemiecki jako ojczysty. W dalszej kolejności plasowali się Czesi, Polacy i Ukraińcy (Rusini).

Pomiędzy wieloma narodami występowały konflikty, z których wiele wybuchło z całą mocą po rozpadzie monarchii.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Piotr Majewski „Niemcy sudeccy 1848–1948. Historia pewnego nacjonalizmu”, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 2007, s. 81

Bibliografia | edytuj kod

Podział administracyjny Austro-Węgier (1867–1918) Rządy Austrii w latach 1848–1918

Kontrola autorytatywna (stan):
Na podstawie artykułu: "Przedlitawia" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy