Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych i Inżynieryjnych


Na mapach: 51°06′04,5″N 17°02′33,7″E/51,101250 17,042694

Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych i Inżynieryjnych w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych i Inżynieryjnych S.A. (PRKiI) – polskie przedsiębiorstwo specjalizująca się w budownictwie kolejowym, będąca własnością spółki Trakcja PRKiI, która należy do hiszpańskiej grupy kapitałowej Comsa Emte.

Spółka Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych i Inżynieryjnych jest współwłaścicielką firmy Bahn Technik Wrocław.

Historia | edytuj kod

Przedsiębiorstwo powstało w 1945 roku jako Oddział Budowy Kolei we Wrocławiu. Pierwotnie stanowiło filię Przedsiębiorstwa Budowy Kolei w Warszawie. W 1947 roku zostało przekształcone w samodzielne Przedsiębiorstwo Robót Komunikacyjnych nr 1 we Wrocławiu, a w 1951 roku w Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych nr 8 we Wrocławiu. Od 1982 roku przedsiębiorstwo weszło w skład Polskich Kolei Państwowych jako Zakłady Budownictwa Kolejowego we Wrocławiu.

W 1991 roku przedsiębiorstwo zostało wyłączone ze struktur Polskich Kolei Państwowych. W 1994 roku otrzymało nazwę Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych i Inżynieryjnych i zostało przekształcone w jednoosobową spółkę skarbu państwa z udziałami w Narodowych Funduszach Inwestycyjnych. Po prywatyzacji spółki jej właścicielką została spółka Trakcja Polska, która w 2011 roku zmieniła nazwę na Trakcja – Tiltra.

Charakterystyka | edytuj kod

Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych i Inżynieryjnych świadczy usługi budowlano-montażowe dla infrastruktury transportu szynowego. Zajmuje się budową i modernizacją: linii kolejowych i tramwajowych, mostów, wiaduktów i obiektów inżynieryjnych, linii elektroenergetycznych napowietrznych i podziemnych, sieci elektrotrakcji kolejowej i tramwajowej. Ponadto wynajmuje sprzęt budowlany oraz zapewnia jego obsługę, a także prowadzi przewozy kolejowe towarów i rzeczy.

W skład przedsiębiorstwa wchodzi pięć zakładów: Zakład Robót Torowych, Zakład Robót Elektryfikacyjnych, Zakład Robót Mostowych, Zakład Robót Inżynieryjno-Torowych i Zakład Sprzętowo-Transportowy.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Przedsiębiorstwo Robót Kolejowych i Inżynieryjnych" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy