Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce


Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Dom Europy, siedziba Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce – część unijnej sieci reprezentacji Komisji Europejskiej w krajach członkowskich, jednej z siedmiu traktatowych organów Unii Europejskiej. Powołane przez Brukselę biura, są punktem łączącym Brukselę z państwem członkowskim oraz samorządami lokalnymi.

Rolą Przedstawicielstwa jest dostarczanie obywatelom i mediom informacji związanych z unijnymi kwestiami, ale również informowanie Komisji Europejskiej w Brukseli o sytuacji w kraju dotyczących politycznych, społecznych i gospodarczych przemian. Sieć współpracujących z Komisją Europejską w Brukseli instytucji, zapewnia współudział w podejmowaniu decyzji[1].

Spis treści

Działalność | edytuj kod

Przedstawicielstwo organizuje debaty publiczne, seminaria dotyczące kwestii, którymi na bieżąco zajmuje się Unia. Spotkania są bezpłatne i otwarte dla każdego.

Przedstawicielstwo udostępnia bezpłatne publikacje dotyczące Unii Europejskiej, specyficzne dane i ekspertyzy. Przedstawicielstwo Regionalne regularnie organizuje spotkania oraz bierze udział w wydarzeniach w rejonie objętym działaniem wrocławskiego biura (w województwach dolnośląskim, lubuskim, opolskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim).

Adresatami działań są obywatele, media oraz przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, instytuty badawcze, think-tanki oraz organizacje pozarządowe.

Komisja Europejska posiada swoje Przedstawicielstwa w 28. państwach członkowskich. Poza nimi działają również Przedstawicielstwa Regionalne w Barcelonie, Belfaście, Bonn, Cardiff, Edynburgu, Marsylii, Mediolanie, Monachium i we Wrocławiu[2].

Podział organizacyjny | edytuj kod

Dyrektorem Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce jest Natalia Szczucka[3].

Spotkania w Domu Europy | edytuj kod

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej wraz z Biurem Informacyjnym Parlamentu Europejskiego organizuje regularnie spotkania w ramach cyklu „Z Widokiem na Europę". To cykl wykładów i debat z aktywnym udziałem publiczności w formule otwartego salonu. Nazwa cyklu nawiązuje do wrocławskiego adresu Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej, mieszczącego się przy ulicy Widok 10. Podczas debat „Z Widokiem na Europę” mieszkańcy Wrocławia mają możliwość spotkania postaci, które zajmują się bieżącymi zagadnieniami związanymi z szeroko pojętą integracją europejską.

Dodatkowo w Domu Europy funkcjonuje Punkt Informacyjny Unii Europejskiej, który organizuje wizyty młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz studentów w Domu Europy, w którym siedzibę mają wszystkie trzy instytucje. Młodzież ma możliwość poznania bliżej kompetencji instytucji unijnych oraz tematyki ich działalności. Uczniowie mogą nauczyć się zasad, według których funkcjonuje Unia, poznać proces podejmowania decyzji oraz wpływie Unii na prawo i życie w Polsce[4].

Siedziba | edytuj kod

Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej ma siedzibę w Domu Europy, na ul. Widok 10 we Wrocławiu[5].

Przypisy | edytuj kod

  1. Biura UE w państwach członkowskich i punkty informacyjne – Komisja Europejska. ec.europa.eu. [dostęp 2015-08-25].
  2. Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu. rpw.pl. [dostęp 2015-08-25].
  3. O nas. ec.europa.eu. [dostęp 2015-08-25].
  4. Spotkania. ec.europa.eu. [dostęp 2015-08-25].
  5. Kontakt. ec.europa.eu. [dostęp 2015-08-25].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy