Przekładaniec (film 1968)


Przekładaniec (film 1968) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przekładanieckomedia science fiction z 1968 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy ze scenariuszem Stanisława Lema, opartym na jego wcześniejszym scenariuszu Czy pan istnieje, Mr Johns?. Futurystyczne kostiumy zaprojektowała Barbara Hoff, muzyka ilustracyjna była zaś dziełem Andrzeja Markowskiego.

Scenariusz opublikowany został w książkach Stanisława Lema Bezsenność i Przekładaniec.

W roku 1969 na podstawie tego samego scenariusza Lema zrealizowano również odcinek brytyjskiego serialu-antologii BBC Thirty-Minute Theatre, zatytułowany Roly Poly. Odcinek ten nie zachował się w archiwum BBC[1].

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Odnoszący sukcesy kierowca rajdowy Richard Fox ciągle ulega groźnym wypadkom. Może jednak dalej uprawiać sport dzięki genialnemu doktorowi Burtonowi, który przeszczepia Foksowi na miejsce uszkodzonych części ciała narządy od ofiar jego własnych karamboli. Sprawę komplikuje fakt, że Fox zdaje się przejmować cząstki osobowości od dawców, wśród których jest zarówno kobieta, jak i pies. Prawnie rzecz wikła się jeszcze bardziej, gdy wskutek pecha, rajdowca nie stać na zapłatę rachunków medycznych oraz gdy po jednym z wypadków dawcą zostaje jego własny brat, który był jego pilotem. Pojawia się także kwestia wypłaty ubezpieczenia. Wdowa po bracie mówi jeśli to Richard to niech odda pieniądze z ubezpieczenia, a jeśli to mój mąż niech wraca do domu. Wdowa ginie w kolejnym wypadku. Akcja toczy się wokół pytania, ile jeszcze jest Richarda Foxa w Richardzie Foxie oraz jaka jest jego właściwa osobowość prawna. W zakończeniu w ciele złożonym z różnych przeszczepów z Richarda pozostaje tylko twarz, mózg przeszczepiony został od jego nowego pilota, który także zginął.

Film ten, jako jedna z niewielu adaptacji dzieł Lema, spotkał się z pozytywną recenzją samego pisarza[2], na co wpływ miał zapewne jego własny udział w pisaniu scenariusza. W sierpniu 1968 w liście do reżysera Andrzeja Wajdy Lem m.in. chwalił scenografię, grę aktorską i jedynie wyrażał wątpliwość, czy szybkie tempo nie utrudni odbioru dzieła przeciętnemu widzowi, ale dodał, że nie może tego osądzać, bo znał scenariusz[3].

Obsada | edytuj kod

Dubbing | edytuj kod

W filmie głos podkładali także inni polscy aktorzy:

Przypisy | edytuj kod

  1. "Missing or incomplete episodes for programme THIRTY MINUTE THEATRE"
  2. „[...] Przekładaniec” Wajdy z Kobielą w roli głównej, zupełnie mnie satysfakcjonuje. [...]” Stanisław Bereś, Stanisław Lem: Tako Rzecze... Lem: Ze Stanisławem Lemem Rozmawia Stanisław Bereś. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2002. ISBN 83-08-03245-1.
  3. Andrzej Wajda: Przekładaniec. wajda.pl, 1996. [dostęp 2009-02-13].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Przekładaniec (film 1968)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy