Przemysł Chorwacji


Przemysł Chorwacji w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Port w Splicie Chorwacka cementownia

Przemysł Chorwacjiprzemysł odgrywa ważną rolę w gospodarce chorwackiej. Ma długą tradycję opartą na rolnictwie, leśnictwie i górnictwie. Największe ośrodki przemysłowe w Republice Chorwacji to Zagrzeb, Rijeka, Split, Osijek i Varaždin[1].

Spis treści

Historia przemysłu w Chorwacji | edytuj kod

Informacje ogólne | edytuj kod

Do tej pory rozwinęło się wiele gałęzi przemysłu, takich jak przemysł drzewny, produkcja żywności[2], produkcja potażu, przemysł stoczniowy i inne[3][4]. Dziś główne sektory przemysłowe w Chorwacji to: żywność (ok. 24% całkowitych przychodów przemysłu wytwórczego, głównie przetwórstwo rybne[5]) obróbka metali i przemysł maszynowy, w tym pojazdy (20%), produkcja koksu i rafinacji ropy naftowej (17%), przemysł chemiczny, farmaceutyczny, gumowy i tworzyw sztucznych (ok. 11%)[6]. W strukturze chorwackiego produktu krajowego brutto (PKB) w 2015 udział przemysłu wynosił 27,3%[4]. W tym samym roku tempo wzrostu produkcji przemysłowej wyniosło 2,7%[3].

Zakłady przemysłowe w Zagrzebiu zniszczone wojną (2011)

Wpływ wojny na przemysł | edytuj kod

Produkcja przemysłowa w Chorwacji ma najważniejsze miejsce w całkowitej produkcji. Obejmuje maszyny, narzędzia, wyroby metalowe, meble, sprzęt wojskowy, czy na przykład cegły i materiały budowlane. Podczas procesu transformacji (w latach 90. i późniejszych) wiele firm zostało zamkniętych lub zostało uszkodzonych podczas chorwackiej wojny o niepodległość. Dotyczyło to głównie firm z branży drzewnej, metalowej i tekstylnej[6]. Duża liczba firm jest bardzo aktywna w handlu zagranicznym.

Wpływ kryzysu na przemysł | edytuj kod

W następstwie globalnego kryzysu finansowego w latach 2007-2008, przemysł chorwacki poniósł widoczny spadek produkcji produkcji. Udział przemysłu w całej gospodarce spadał z roku na rok. Roczna stopa wzrostu produkcji przemysłowej w 2015 wzrosła o 2,7%.

Przypisy | edytuj kod

  1. Branches of the economy, hr-eu.net [dostęp 2019-03-26] .
  2. Przemysł Spozywczy W ChorwacjiBałkany – Biznes – Kultura – Polityka | Bałkany - Biznes - Kultura - Polityka [dostęp 2019-03-26]  (pol.).
  3. a b Croatia Industries - Economy, indexmundi.com [dostęp 2019-03-26]  (ang.).
  4. a b Europe :: Croatia – The World Factbook - Central Intelligence Agency, cia.gov [dostęp 2019-03-26] .
  5. Chorwacja. Gospodarka, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2019-03-26] .
  6. a b OEC - Croatia (HRV) Exports, Imports, and Trade Partners, atlas.media.mit.edu [dostęp 2019-03-26]  (ang.).


Na podstawie artykułu: "Przemysł Chorwacji" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy