Przeobrażenie niezupełne owadów


Przeobrażenie niezupełne owadów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Przeobrażenie niezupełne szarańczaka Melanoplus atlanus w sześciu stadiach od nimfy do imago.

Przeobrażenie niezupełne owadów, hemimetabolia, hemimetamorfoza – typ metamorfozy larwy owada w dorosłego osobnika, w trakcie której nie występuje stadium poczwarki.

U owadów z przeobrażeniem niezupełnym larwa pierwotna - przypomina (w różnym stopniu w zależności od kategorii) osobnika dojrzałego (imago), a narządy larwalne stopniowo, w serii kolejnych linień, przekształcają się w narządy definitywne. Po każdym linieniu następuje też wydatne powiększenie rozmiarów ciała. W ten sposób larwa rośnie aż do ostatniej wylinki i uzyskania wielkości postaci dojrzałej.

W hemimetabolii występują następujące stadia rozwoju:

jajolarwa pierwotnanimfaimago

Spis treści

Przykłady | edytuj kod

Do owadów przechodzących przeobrażenie niezupełne należą m.in.:

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. CzesławC. Jura CzesławC., Bezkręgowce : podstawy morfologii funkcjonalnej, systematyki i filogenezy., Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007, s. 584-587, ISBN 978-83-01-14595-8 .

Bibliografia | edytuj kod

  1. Jolanta Hempel-Zawitkowska: Zoologia dla uczelni rolniczych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007, s. 226. ISBN 978-83-01-15076-1.
Na podstawie artykułu: "Przeobrażenie niezupełne owadów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy