Przepis na miłość (film 2005)


Przepis na miłość (film 2005) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przepis na miłość (ang. Chicken Tikka Masala) – brytyjska komedia romantyczna z 2005 r. w reżyserii Harmage Singh Kalirai opowiadająca o gejowskim romansie na tle hinduskiego środowiska imigrantów w Wielkiej Brytanii.

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Akcja filmu rozgrywa się współcześnie w angielskim mieście. Jimi jest jedynym synem indyjskich imigrantów i studentem medycyny dorabiającym w biurze podróży. Jego rodzina stara się żyć według reguł Starego Kraju i kiedy z Delhi do jego rodziców przybywają krewni z piękną córką, jego babcia postanawia zaaranżować małżeństwo. Kłopot w tym, że według wróżbity, ślub musi się odbyć w ciągu najbliższego tygodnia. Rodzina rozpoczyna gorączkowe przygotowania, a Jimi nie ma odwagi przyznać, że jest zakochany w Jacku, którego wszyscy uważają tylko za jego przyjaciela.

Siostrzenica Jacka, mała Hannah, chce pomóc kochankom – przyszłej żonie Jimiego mówi, że jest jego córką. Rodzina chłopaka, jest zszokowana i odwołuje ślub. Trudna sytuacja wydaje się być zażegnana, jednak po krótkim namyśle, rodzice postanawiają popchnąć Jimiego w nowe małżeństwo, tym razem z matką dziewczynki – niechlujną, wulgarną oraz sporo pijącą Vanessą. Jimi nie potrafi ujawnić się jako gej, zwłaszcza wobec pełnych nadziei rodziców, chcących doczekać się wnuków. Rozpoczynają się przygotowania do kolorowej hinduskiej ceremonii zaślubin, a Jimi brnie w wykrętach, raniąc przy tym uczucia swojego chłopaka. Nieświadomi prawdy rodzice robią wszystko, aby "uszczęśliwić" syna.

Realizacja filmu i oddźwięk | edytuj kod

Film jest przedsięwzięciem Seven Spice Film i 2B2 TV Network Ltd. Nakręcony był w Preston w hrabstwie Lancashire w Wielkiej Brytanii przy udziale tamtejszej społeczności hinduskiej. Angielski tytuł filmu nawiązuje do nazwy hindusko-brytyjskiej potrawy, kurczaka tikka masala, będącej międzykulturowym daniem, popularnym w wieloetnicznym społeczeństwie wielkich miast Zjednoczonego Królestwa.

W Polsce film ukazał się na DVD wydanym przez Carisma Entertainment Group jako wydawnictwo prasowe z serii "Top DVD Bollywood" w 2008 r. Nazwa brytyjsko-hinduskiej potrawy nie jest rozpoznawalna przez polskiego widza, dlatego zdecydowano się na rozpowszechnianie pod zmienionym tytułem. Na obwolucie filmu zamieszczono za to przepis kulinarny i skład mieszanki przypraw tikka. Reklamowany był przy tym jako film bollywoodzki, nie mając faktycznie nic wspólnego z hinduskimi produkcjami. Zawiera jedynie elementy folkloru i tradycyjnej muzyki a pozbawiony charakterystycznych dla Bollywood scen śpiewnych. Jest więc europejskim filmem zrealizowanym przez Hindusów i traktującym o ich własnym środowisku imigracyjnym.

Filmowi wytykano potknięcia warsztatowe w scenariuszu i reżyserii oraz niedostatki w grze aktorskiej, które jednak maskowane są entuzjazmem twórców i pogodną wymową fabuły. Podkreślano, że ma też bardzo precyzyjnie określonego odbiorcę, a jest nim widownia homoseksualna, która pragnie obejrzeć na ekranie przyjemną i mało wymagającą gejowską komedię romantyczną.[1]

Nagrody i nominacje | edytuj kod

Obsada | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Marcin Pietrzyk Kawaler do wzięcia, recenzja w serwisie FilmWeb.pl, dostęp 2008-10-13

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Przepis na miłość (film 2005)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy