Przesilenie


Przesilenie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Uproszczony schemat przedstawiający ruch obiegowy Ziemi i pory roku, zaczynając od lewego dolnego rogu: równonoc wrześniowa, przesilenie grudniowe, równonoc marcowa, przesilenie czerwcowe.

Przesilenie, solstycjum (łac. solstitium = „przesilenie (letnie)”)[1] w astronomii oznacza skrajny punkt odchylenia Słońca od równika. W ciągu roku na Ziemi pojawiają się dwa przesilenia:

  • przesilenie czerwcowe w okolicach 20-21 czerwca, gdy Słońce góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Raka; na półkuli północnej występuje wtedy przesilenie letnie a na półkuli południowej przesilenie zimowe
  • przesilenie grudniowe w okolicach 21-22 grudnia, gdy Słońce góruje w zenicie na szerokości zwrotnika Koziorożca; na półkuli północnej występuje wtedy przesilenie zimowe a na półkuli południowej przesilenie letnie

Przypisy | edytuj kod

  1. Władysław Kopaliński: solstycjum. W: Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych [on-line]. slownik-online.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-03)].
  2. United States Naval Observatory: Earth's Seasons: Equinoxes, Solstices, Perihelion, and Aphelion, 2000-2025. [dostęp 2016-03-24].
Na podstawie artykułu: "Przesilenie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy