Przygody Animków


Przygody Animków w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przygody Animków – bardziej znane jako Animki (ang. Tiny Toon Adventures lub Steven Spielberg Presents Tiny Toon Adventures) – amerykański serial animowany, zrealizowany przy współpracy z Warner Bros. Inc. Bohaterami serialu są królik Kinio i jego najlepsza przyjaciółka Kinia. W tym serialu czasami pojawiają się bohaterowie serii filmów Zwariowane melodie.

Serial ten był emitowany w Polsce na kanale TVP2, a później w Bajkowym kinie TVN. Od 5 marca 2011 serial jest emitowany w wersji lektorskiej w telewizji Polsat. Serial znów pojawił się w wersji dubbingowej na Boomerangu 10 grudnia 2012 r.

Spis treści

Geneza serialu | edytuj kod

Zdaniem scenarzysty Paula Diniego Przygody Animków były pomysłem Terry’ego Semela, prezesa zarządu Warner Bros., który chciał „wprowadzić nowe życie w dziale Warner Bros. Animation” i jednocześnie stworzyć serial z dziecięcymi wersjami bohaterów Zwariowanych melodii. Semel proponował, aby nowy serial powstał na podstawie animacji Zwariowanych melodii, w którym bohaterowie byliby młodszymi wersjami postaci z owych kreskówek lub zupełnie nowymi bohaterami, będącymi potomstwem oryginalnych postaci[1]. Pomysł tworzenia seriali bazujących na młodszych odpowiednikach popularnych postaci był wówczas często spotykany. W okresie, w którym wyprodukowano Przygody Animków, powstawały także inne tego typu produkcje, jak Mapeciątka, Szczeniak zwany Scooby Doo, Szczenięce lata Toma i Jerry’ego czy Dzieciństwo Flintstonów. Warner Bros. postanowiło postąpić tak samo, ponieważ Steven Spielberg chciał zrobić serial podobny do Zwariowanych melodii. Producent serialu, oraz główna osoba odpowiedzialna za powstawanie produkcji, Tom Ruegger wyjaśniał: „Myślę, że w przypadku Warner Bros., oni chcieli współpracować ze Stevenem Spielbergiem nad projektem. (...) Ale on nie chciał wykorzystywać do pracy postaci stworzonych i rozsławionych przez Chucka Jonesa, Friza Frelenga, Boba McKimsona i Boba Clampetta. Chciał być zaangażowany w tworzenie kilku nowych bohaterów”. W rezultacie Przygody Animków przypominały Zwariowane melodie bez użycia tych samych postaci w rolach głównych[1].

W 1987 roku[2] studio Warner Bros. Animation namówiło Stevena Spielberga do współpracy z Terrym Semelem oraz kierownikiem ds. licencji Warner Bros. Danem Romanellim nad pomysłem Semela[1]. W trakcie prac podjęto decyzję, iż nowi bohaterowie będą przypominać oryginalne postacie Zwariowanych melodii, ale nie będą z nimi w żaden sposób spokrewnieni. Początkowo nie było w planach tworzenia serialu telewizyjnego. Przygody Animków miały być pełnometrażowym filmem animowanym wyświetlanym w kinach[1][2].

W grudniu 1988 roku podjęto decyzję o zmianie Przygód Animków z filmu kinowego na serial telewizyjny, zaś Jean MacCurdy została wybrana do nadzorowania produkcji pierwszych 65 odcinków[1]. MacCurdy stwierdziła, że Przygody Animków zostały zmienione w serial, żeby „dotrzeć do większej publiczności”[2]. Do roli producenta zatrudniony został Tom Ruegger, który poprzednio był scenarzystą kreskówek dla Filmation i Hanna-Barbera[1]. W styczniu 1989 roku Ruegger oraz scenarzysta Wayne Kaatz rozpoczęli pracę nad rozwojem postaci i wraz ze Stevenem Spielbergiem umiejscowili akcję serialu w Krainie Acme (ang. Acme Acres)[1].

W styczniu 1989 roku Warner Bros. Animation wybrało aktorów, spośród 1200 przesłuchanych osób, mających użyczyć swój głos postaciom oraz zgromadziło ponad stuosobowy zespół produkcyjny[2]. W kwietniu 1989 roku Warner Bros. rozpoczęło produkcję odcinków Przygód Animków wspólnie z pięcioma zagranicznymi studiami animacji. Łączny budżet produkcji wyniósł 25 milionów USD[2]. Emisja pierwszych 65 odcinków serialu w Stanach Zjednoczonych rozpoczęła się we wrześniu 1990 roku. Przygody Animków były emitowane na zasadzie syndykacji na 135 stacjach telewizyjnych w całym kraju[3]. Przygody Animków okazały się ogromnym sukcesem, zaś serial otrzymywał wyższe oceny od produkcji emitowanych w konkurencyjnym paśmie The Disney Afternoon. Po sukcesie serialu, telewizja Fox zakupiła prawa do emisji trzeciego sezonu kreskówki. Produkcja Przygód Animków została zakończona pod koniec 1992 roku, aby zrobić miejsce dla kolejnej produkcji, Animaniaków, która zadebiutowała w 1993 roku.

W latach 1994-1995 wyprodukowane zostały dwa specjalne odcinki Przygód Animków: Wiosenne ferie i Nocne straszenie. Wraz z nimi, serial liczy łącznie 100 odcinków.

W Polsce serial zadebiutował 18 września 1994 roku na antenie TVP2. Pierwszy sezon, zawierający 65 odcinków, był emitowany do 31 grudnia 1995 roku. Premierowa emisja drugiego i trzeciego sezonu miała miejsce w okresie od 20 czerwca 1997 do 3 lutego 1998 na antenie TVP2, która też w międzyczasie wyemitowała dwugodzinny film pt. Wakacyjne szaleństwo. Ta sama stacja, wiosną 2000 roku, jako pierwsza w Polsce wyemitowała także dwa odcinki specjalne Przygód Animków.

Ponowna emisja | edytuj kod

W Stanach Zjednoczonych Przygody Animków zostały ponownie wyemitowane przez Nickelodeon (1995-1999 oraz 2002-2004), Kids’ WB (1997-2000), Cartoon Network (1999-2001), Nicktoons (2002-2005) oraz Boomerang (2005-2006). Od 1 lipca 2013 roku serial jest ponownie emitowany przez Hub Network.

W Polsce kreskówka została ponownie wyemitowana przez TVN w latach 1999-2000 w ramach bloku Bajkowe kino. Stacja wyemitowała wszystkie 100 odcinków serialu (także specjalne). TVN ponownie wyemitował Przygody Animków w 2003 roku. W marcu 2011 roku serial powrócił na antenie Polsatu. Nie była to jednak wersja z dubbingiem wykonanym przez Master Film, który był wykorzystywany przez TVP2 i TVN, ale wersja z lektorem, wykonana na potrzeby stacji. Od 10 grudnia 2012 do 31 marca 2014 roku Przygody Animków były emitowane w wersji dubbingowej na antenie Boomerangu. Stacja wyemitowała większość odcinków pierwszego sezonu serialu.

Fabuła | edytuj kod

Akcja Przygód Animków rozgrywa się w fikcyjnej Krainie Acme (ang. Acme Acres) w której mieszka większość bohaterów kreskówki oraz Zwariowanych melodii. Główne postaci serialu są uczniami Bzikowersytetu (ang. Acme Looniversity), szkoły w której profesorami są bohaterowie klasycznych animacji Warner Bros., tacy jak Królik Bugs, Kaczor Daffy, Prosiak Porky, Kot Sylwester, Wiluś E. Kojot czy Elmer Fudd. Rolą Bzikowersytetu jest nauczenie Animków, jak mają być śmieszne. Szkoła nie pojawia się we wszystkich odcinkach i nie wszystkie wydarzenia dziejące się w niej w serialu są bezpośrednio związane z uczelnią.

Głównymi bohaterami serialu jest grupa młodych postaci kreskówkowych (tzw. Animków), którzy uczęszczają do Bzikowersytetu, by stać się następnym pokoleniem Zwariowanych melodii. Większość Animków została zaprojektowana tak, aby przypominać dziecięce wersje najpopularniejszych bohaterów Zwariowanych melodii poprzez swój wygląd i cechy charakteru.

Dwoma głównymi bohaterami są króliki: Kinio i Kinia. Oprócz nich w Przygodach Animków jednymi z głównych postaci są także: kaczor Tasior, prosiaczek Pucuś, skunksica Fifi la Fume, kaczka Shirlejka, diabeł Karuzel, kot Sylwek Junior, kanarek Ptasia, kojot Lewusek, struś Pędzik oraz Gogo Dodo. Oprócz zwierzęcych bohaterów, w Przygodach Animków występują także dwie postacie ludzkie, Elmirka Duff oraz Montana Max, będący głównymi czarnymi charakterami serialu i również uczący się w Bzikowersytecie.

Podobnie jak Zwariowane melodie, serial wykorzystuje tzw. przemoc kreskówkową (np. spadające na kogoś kowadło, użycie materiałów wybuchowych) oraz slapstick. Przygody Animków także parodiują i zawierają odniesienia do bieżących wydarzeń z wczesnych lat 90. XX wieku oraz kultury Hollywood. Część odcinków zawiera również przesłania etyczne i moralne oraz poruszają tematy takie jak ekologia, poczucie własnej wartości czy przestępczość.

Postacie | edytuj kod

Pozostałe postacie | edytuj kod

 • Arnold – muskularny pitbull prowadzący siłownię. Jest zapatrzony w siebie i uwielbia być w centrum uwagi kobiet. Ma napady szału, gdy coś nie idzie po jego myśli. Zwykle antagonistycznie usposobiony do bohaterów. Pochodzi z Rumunii. Jest wzorowany na Arnoldzie Schwarzeneggerze oraz na Hansie i Franzie ze skeczów SNL.
 • Robak książkowy (ang. Bookworm) – robak, który wyszukuje wszystkie informacje, gdy ktoś ma problemy.
 • Żółw Tyrone (ang. Tyrone Turtle) – żółw, który uciekł Elmirze w poszukiwaniu domu.
 • Byron Basset – leniwy pies, który pilnuje wszystkiego. Zwierzę domowe Elmirki.
 • Pikuś Szczekuś (ang. Barky Marky) – pies buldog, uwielbia się bawić.
 • Szczur Roderyk (ang. Roderick „Roddy” Rat) – bogaty szczur uczęszczający do Perfekcyjnych Żaków (ang. Perfecto Prep). Arogancki snob, który traktuje z pogardą biedniejszych od siebie, szczególnie nienawidzi studentów Bzikowersytetu. Nie cierpi przegrywać. Parodia Myszki Miki.
 • Szczurzyca Rhubella (ang. Rhubella Rat) – bogata szczurzyca uczęszczająca do Perfekcyjnych Żaków. Dziewczyna Roderyka. Tak jak reszta Perfekcyjnych Żaków jest zadufana w sobie, nienawidzi studentów Bzikowersytetu i źle znosi porażki. Parodia Myszki Minnie.
 • Rodzina Pcheł (ang. The Fleas Family) – są to: Ojciec, Matka i dwójka dzieci. Mieszkają w futrze Sylwka.
 • Marsjanka Marsha (ang. Marsha the Martian) – Marsjanka, jest córką Marsjanina Marvina.
 • Czarownica Sandy (ang. Witch Sandy) – czarownica (odpowiednik Wiedźmy Hazel), która w jednym z odcinków zamieniła Kinię w realkistycznego białego królika celem zrobienia z niej i Kinia potrawki.

Produkcja serialu | edytuj kod

Scenariusz | edytuj kod

Serial oraz jego główni bohaterowie zostali opracowani przez producenta serialu, głównego scenarzystę i rysownika Toma Rueggera, kierowniczkę produkcji Jean MacCurdy, producenta pomocniczego i artystę Alfreda Gimeno oraz scenarzystę Wayne’a Kaatza. W gronie pierwszych scenarzystów Przygód Animków znaleźli się także Jim Reardon, Tom Minton i Eddie Fitzgerald. Projekt plastyczny postaci i scenerii opracowali Alfred Gimeno, Ken Boyer, Dan Haskett, Karen Haskett oraz wielu innych artystów i reżyserów.

Scenariusz do odcinka Kinia i Kinio jadą na Hawaje został napisany przez trzy nastoletnie fanki serialu[4].

Animacja | edytuj kod

W celu ukończenia produkcji 65 odcinków pierwszego sezonu Przygód Animków, Warner Bros. i Amblin Entertainment zatrudniły do pomocy kilka różnych studiów animacji. Były to studia Tokyo Movie Shinsha (znane obecnie jako TMS Entertainment), Wang Film Productions, AKOM, Freelance Animators New Zealand, Encore Cartoons, StarToons[5] oraz Kennedy Cartoons. Tokyo Movie Shinsha stworzyło również animację do czołówki serialu. Pracownicy Warner Bros. nie lubili współpracować z Kennedy Cartoons z powodu niespójnej jakości studia, zaś odcinki, które były przez nich zanimowane, były często poddawane ponownemu wykonaniu. W innych przypadkach, takich jak przy odcinku Narodziny Animków, część odcinka zanimowana przez Kennedy Cartoons musiała być wykonana ponownie przez inne studio[6]. Kennedy Cartoons zostało usunięte z grona studiów produkujących Przygody Animków po zakończeniu prac nad pierwszym sezonem serialu.

Przygody Animków powstawały w wyższej jakości produkcji, w porównaniu z ówczesnymi standardami animacji telewizyjnej. Liczba celuloidów wykorzystanych do produkcji serialu była dwukrotnie wyższa niż w innych tego typu konkurencyjnych produkcjach[1]. Do jednego odcinka kreskówki wykorzystywano około 25 tysięcy celuloidów, podczas gdy ówczesne standardy wynosiły 10 tysięcy celuloidów, w wyniku czego ruch animowanych postaci był bardziej płynny[1]. Pierre DeCelles, producent animacji, opisywał tworzenie scenorysów do serialu jako „zabawne, ale duże wyzwanie, ponieważ zawsze miałem krótkie terminy, a to nie zawsze jest proste przy pracowaniu pełną parą bez przerwy”.

Muzyka | edytuj kod

W trakcie rozwoju prac nad serialem, Steven Spielberg powiedział, iż Warner Bros. powinno wykorzystać do produkcji muzyki do serialu kompletną orkiestrę, co niektórzy uważali za zbyt drogie i niemożliwe przedsięwzięcie, ale ostatecznie uzyskano na to zgodę. Warner Bros. wybrało Bruce’a Broughtona do skomponowania muzyki do piosenki czołówkowej (za którą otrzymał Nagrodę Emmy Daytime wraz Tomem Rueggerem i Wayne'em Kaatzem, którzy pracowali z Broughtonem nad tekstem piosenki) i zatrudniło go na stanowisku kierownika muzycznego. Bruce Broughton skomponował muzykę do 11 odcinków Przygód Animków, a także zatrudnił 26 kompozytorów, którzy byli odpowiedzialni za pozostałe odcinki. Spośród nich, do największej liczby odcinków muzykę skomponowali Richard Stone (17 odcinków), Albert Lloyd Olson (13 odcinków) oraz William Ross (9 odcinków).

Przez trzy lata premierowej emisji Przygód Animków, serial zawsze wygrywał Nagrodę Emmy Daytime w kategorii najlepsza muzyka i kompozycja – w 1991 roku za muzykę z odcinka Honey to nie tylko miód (kompozytorem był William Ross), w 1992 roku za Randkę bez sensu (Mark Watters) oraz w 1993 roku za Horror podczas piżamowej prywatki w górach (Steven Bramson).

Wersja polska | edytuj kod

Serial TV | edytuj kod

Wersja polska: Master Film
Reżyseria:

Dialogi:

Fragment przemówienia Lincolna w przekładzie: Michała Ronikiera (odc. 95)
Dźwięk:

Montaż:

Kierownictwo produkcji:

Wystąpili:

 • Maciej Robakiewicz
  • Królik Kinio,
  • Bzyczek (odc. 86)
 • Ewa Serwa
  • Króliczka Kinia,
  • Swędziulka (odc. 86)
 • Zbigniew Suszyński
  • Kaczor Tasior (oprócz odc. 64),
  • Kaczor Daffy (odc. 29)
 • Aleksander MikołajczakProsiaczek Pucuś
 • Lucyna Malec
  • Elmirka Duff,
  • Daryl Hannah (odc. 25),
  • Roseanne Barr (odc. 25)
 • Cezary Kwieciński
  • Maks Montana,
  • tata Pedra (odc. 50),
  • Wanilia Budyń (odc. 63)
 • Wojciech Szymański
  • Karuzel,
  • Lloyd (odc. 5),
  • Narrator (odc. 20),
  • Kaczor „Dan” Danforth (odc. 20),
  • Pan Bóg (odc. 35),
  • Steven Spielberg (odc. 73),
  • George Bush (odc. 95)
 • Robert Tondera
  • Sylwek Junior,
  • dostawca pizzy (odc. 5),
  • Remi (odc. 5),
  • sir Izaak Kowadło (odc. 31),
  • kandydat do roli Hamleta (odc. 57),
  • Bocian (odc. 58),
  • Dustin Hoffman / Kapitan Hak (odc. 73),
  • Karaluch (odc. 74),
  • keden z porywaczy (odc. 77),
  • spiker teleturnieju (odc. 79),
  • Cooper DeVille (odc. 85),
  • spiker Weekendowego popołudnia Animków (odc. 88)
 • Barbara BursztynowiczFifi La Fume (oprócz odc. 19-20)
 • Jolanta Wilk
  • Shirlejka,
  • Fifi La Fume (odc. 20),
  • Kaczka Margot (odc. 20),
  • Kanarek Tweety (odc. 45),
  • Marsjanka Marsha (odc. 59),
  • Nieprzeciętna Uroda (odc. 64),
  • jedna ze scenarzystek (odc. 73),
  • sekretarka Spielberga (odc. 73),
  • Roxy (odc. 94)
 • Stefan Knothe
  • Gogo Dodo,
  • spiker (odc. 46, 53, 65),
  • dyrektor centrum handlowego (odc. 53),
  • Tasior (odc. 64),
  • Królik Roger (odc. 73),
  • Robin Killems (odc. 74)
 • Dorota Dobrowolska-Ferenc
  • Struś Pędzik,
  • Hostessa sieci sklepów gospodarstwa domowego (odc. 11)
 • Małgorzata Duda
  • Ptasia,
  • Tweety (odc. 48)
 • Aleksandra Rojewska
  • Kichaś,
  • mały Rover (odc. 9),
  • Pedro (odc. 50),
  • Mitzi (odc. 72)
 • January Brunov
  • Kondor Konkord,
  • szkolna szafka Pucusia (odc. 34),
  • Narrator #2 (odc. 79)
 • Jacek Sołtysiak
  • Fumek,
  • facet, który wygląda jak mysz (odc. 7),
  • Groszki (odc. 8),
  • Mugsy (odc. 12),
  • pracownik fabryki okularów 3D #2 (odc. 13),
  • wynajęty przyjaciel Maksa (odc. 15),
  • Bosko (odc. 16),
  • Gremlin (odc. 38),
  • Frank (odc. 40),
  • jelonek (odc. 60),
  • Joe Łaskotek (odc. 64),
  • Pracownik fast foodu (odc. 72),
  • Foxy (odc. 94)
 • Paweł Galia
  • Szczur Roderyk,
  • Rocky (odc. 12),
  • sprzedawca Remi (odc. 12),
  • pirat (odc. 13),
  • Lokaj Maksa (odc. 33),
  • Kaczor Vader (odc. 40)
 • Małgorzata Drozd
  • Szczur Rhubella,
  • mama Elmirki (odc. 53),
  • mama Kinii (odc. 66, 68)

oraz:

 • Jacek Wolszczak
  • Żółw Tyrone,
  • Mały Tasior,
  • Flio (odc. 32),
  • Duncan Potter (odc. 61),
  • Duncan, brat Elmirki (odc. 77, 87)
 • Ryszard Nawrocki
  • Prosiak Porky,
  • prezes wytwórni zabawek (odc. 43),
  • Pchlarz Ćwik (odc. 86),
  • asystent Kinia (odc. 92),
  • spiker (odc. 94),
  • komornik (odc. 94)
 • Włodzimierz Press
  • Kot Sylwester,
  • Narrator filmu o Honey (odc. 16),
  • dr Krzyżówko (odc. 17),
  • Narrator (odc. 21)
 • Wojciech Machnicki
  • Yosemite Sam,
  • naukowiec (odc. 3),
  • Niebieski kot uliczny (odc. 5),
  • Faks (odc. 8),
  • Kucharz Łyżka (odc. 8)
  • Rover (odc. 9),
  • Bob Przymrużony (odc. 13),
  • słoń z Perfekcyjnych Żaków (odc. 20),
  • studenci Perfekcyjnych Żaków (odc. 20),
  • Sappy Stanley (odc. 44),
  • Flakey Flakems (odc. 46),
  • duch pirata (odc. 47),
  • szef Warner Bros. (odc. 48),
  • Marsjanin Marvin (odc. 59),
  • sierżant Robal (odc. 60),
  • wapiti (odc. 60)
 • Tomasz Marzecki
  • żaba (odc. 1),
  • Eddy Puma (odc. 18)
 • Mariusz Leszczyński
  • Pepe Le Swąd (seria I),
  • Narrator (odc. 2),
  • sędzia Krętacz (odc. 12),
  • Tort (odc. 23),
  • prezydent Stanów Zjednoczonych (odc. 24),
  • Indiana Jones (odc. 25),
  • żółwik (odc. 39),
  • Ronald Gmur (odc. 39),
  • reporter (odc. 39),
  • krowa (odc. 46)
 • Tomasz Kozłowicz
  • Łex Łurtor (odc. 2)
  • Speedy Gonzales (odc. 56),
 • Krystyna MiecikównaBabcia (odc. 3-34)
 • Jerzy Złotnicki
  • Arnold (odc. 3-36, 68),
  • Presto (odc. 4),
  • rosomak (odc. 7),
  • walizka (odc. 8),
  • Yosemite Sam (odc. 10, 12, 20),
  • kierownik baru szybkiej obsługi (odc. 11),
  • policjant (odc. 12),
  • pracownik fabryki okularów 3D #1 (odc. 13),
  • Potwór Melvin (odc. 17),
  • Diabeł Tasmański (odc. 24)
 • Jacek Czyż
  • Diabeł Tasmański (odc. 4, serie II i III),
  • żółty kot uliczny (odc. 5),
  • Arnold (odc. 53, 60),
  • orzeł (odc. 58),
  • Niszczyciel (odc. 60),
  • producent telewizyjny (odc. 60),
  • Dr I.Q. Hi (odc. 59)
 • Sylwester Maciejewski
  • żołnierz (odc. 4),
  • Pete Puma (odc. 10),
  • Kurak (odc. 69, 73)
 • Teresa Lipowska
  • Bernice (odc. 5),
  • nauczycielka (odc. 67),
  • babcia Kinii (odc. 68),
  • pani Conduct (odc. 75),
  • pokójówka (odc. 77),
  • babcia Elmirki (odc. 87),
  • pani cenzorka (odc. 95)
 • Iwona Rulewicz
  • Marysia Melodia (odc. 5),
  • Bridey McConnell / Leprehanin (odc. 62),
  • partnerka Ćwika (odc. 86)
 • Henryk Łapiński
  • Elmer Fudd (odc. 8-30),
  • Cooper DeVille (odc. 25),
  • wściekli klienci (odc. 25),
  • pracownik restauracji (odc. 26),
  • Grovely (odc. 26, 75)
 • Emilian KamińskiKrólik Bugs / Dyrektor Bzikowersytetu (odc. 8-17)
 • Irena Kownasmama Kinii (odc. 8, 15)
 • Włodzimierz Bednarski
  • Kurak (I sezon),
  • słoń (odc. 69),
  • Henny Youngman (odc. 74)
 • Andrzej Tomecki
  • kierownik Centrum Handlowego Acme (odc. 11),
  • strażnik (odc. 12)
 • Jacek Bursztynowicz
  • magazynier (odc. 11),
  • kucharz w pizzerii (odc. 11),
  • drużynowy (odc. 70),
  • strażnik Ralph (odc. 73),
  • Arnold (odc. 73)
 • Leopold Matuszczak
  • naczelnik więzienia (odc. 12),
  • taksówkarz (odc. 41),
  • kucharz (odc. 42)
 • Jacek Bończyk
  • Hubie (odc. 13, 53),
  • Piotruś Oliwa (odc. 64),
  • świerszcz (odc. 70)
 • Krystyna Królówna
  • Gizela Gabor (odc. 15),
  • Cher (odc. 25),
  • wściekli klienci (odc. 25),
  • Mama Miś (odc. 43, 61)
 • Krystyna Kozanecka
  • Honey (odc. 16),
  • Marysia Melodia (odc. 24, 41),
  • przewodnicząca stowarzyszenia Dorośli przeciw Bezmyślnym Kreskówkom (odc. 31),
  • jedna z dziewczyn Karuzela (odc. 41),
  • słodki króliczek (odc. 48)
 • Robert Czebotar
  • prowadzący rozdanie nagród Emmy (odc. 17),
  • komentator pokazu kaskaderskiego Samurajskich Próżniaków (odc. 60),
  • kosmita (odc. 80)
 • Piotr ZeltBaton „Gryź i Żuj” (odc. 18)
 • Ryszard Olesiński
  • Królik Bugs (odc. 19-29),
  • drużyna Kujonów (odc. 20),
  • jeleń z Perfekcyjnych Żaków (odc. 20),
  • Narrator (odc. 23, 29),
  • Flavio (odc. 25),
  • Dustin Hoffman (odc. 25),
  • John Face (odc. 25),
  • Archibald (odc. 25),
  • Jack Nicholson (odc. 25),
  • kurczak (odc. 25),
  • Arnold Schwarzenegger (odc. 25),
  • wściekli klienci (odc. 25),
  • Znak Zapytania (odc. 29),
  • Pluskwiak (odc. 32),
  • pingwin (odc. 39),
  • Diabeł Tasmański (odc. 40-41, 45),
  • Ted (odc. 41),
  • przewodnik (odc. 42),
  • reżyser (odc. 44),
  • Żółw Ninja (odc. 60),
  • pan Duff, tata Elmirki (odc. 77, 87),
  • jeden z członków Klubu Podróżników (odc. 84),
  • komandor (odc. 84)
 • Ilona KuśmierskaFifi La Fume (odc. 19)
 • Józef Mika
  • studenci z Perfekcyjnych Żaków (odc. 20),
  • langusta (odc. 46),
  • Transfotron (odc. 66),
  • spiker (odc. 69, 72),
  • skoczek (odc. 74),
  • głos przewodnika wycieczek (odc. 84),
  • jeden z marynarzy (odc. 84)
 • Ewa Smolińskamama Maksa (odc. 21)
 • Aleksandra KoncewiczArnolda (odc. 24)
 • Dorota KawęckaMary Vain (odc. 25)
 • Andrzej Arciszewski
  • przewodnik w autobusie (odc. 25)
  • William Sanderson (odc. 25),
  • Batman / Michael Keaton (odc. 25),
  • Mike Tyson (odc. 25),
  • William Shatner (odc. 25),
  • strażnik Ralph (odc. 25),
  • pies (odc. 27),
  • wampir (odc. 27),
  • Silas Ciekawy (odc. 37),
  • Tata Miś (odc. 61)
 • Jan Kulczycki
  • szef kuchni (odc. 25),
  • DeForest Kelley (odc. 25),
  • Clint Eastwood (odc. 25),
  • wściekli klienci (odc. 25),
  • dostawca zwierząt (odc. 27),
  • przewodnik po włościach Acme (odc. 28),
  • przestępca (odc. 29),
  • Jakster (odc. 29),
  • Głowa rodziny pcheł (odc. 32, 86),
  • Sprzedawca orzeszków (odc. 36),
  • Lord Sebastian (odc. 73),
  • Mors (odc. 74),
  • tata Tasiora (odc. 74),
  • milioner (odc. 76),
  • ojciec synka, na którego nakrzyczał Ruffee (odc. 91),
 • Mirosława Nyckowska
  • Mama pchła (odc. 32),
  • porywaczka (odc. 42),
  • sekretarka (odc. 43),
  • Mały Miś (odc. 43),
  • Babcia (odc. 46-52),
  • Tweety (odc. 58),
  • Junior Miś (odc. 61),
  • mama Maksa (odc. 72),
  • pielęgniarka (odc. 87),
  • mama Tasiora (odc. 89),
  • Wiedźma Hazel (odc. 89)
 • Andrzej PrecigsElmer Fudd (odc. 35-63)
 • Jacek KałuckiChris (odc. 35)
 • Anna MajcherOllie (odc. 40)
 • Ewa Kaniajedna z dziewczyn Karuzela (odc. 41)
 • Włodzimierz Nowakowskiporywacz (odc. 42)
 • Krzysztof Tyniec
  • Królik Bugs (odc. 44-52),
  • Królik Roger (odc. 64)
 • Mieczysław GajdaKaczor Daffy (odc. 44-64)
 • Jerzy Dominik
  • Pete Puma (odc. 44),
  • narrator w filmie (odc. 44)
 • Mirosław Guzowski
  • rysownik, który stworzył Kinia i Kinię (odc. 48),
  • tata bobasa (odc. 49),
  • William Szekspir (odc. 57)
 • Mirosława Krajewska
  • mama bobasa (odc. 49),
  • mama Pucusia (odc. 81)
 • Robert Rozmus
  • Żaba Michigan (odc. 49, 52),
  • Królik Bugs (II i III sezon)
 • Andrzej Gawroński
  • Wiluś E. Kojot,
  • Kojot Kid (odc. 50),
  • krab (odc. 54),
  • Orson Waleń (odc. 70),
  • spiker (odc. 74)
 • Elżbieta Bednarekmama Pedra (odc. 50)
 • Krzysztof Zakrzewski
  • mieszkaniec Stacji Preria (odc. 50)
  • Arnold (odc. 51),
  • król (odc. 51),
  • reżyser (odc. 69),
  • ojciec Pucusia (odc. 81),
  • jeden z członków Klubu Podróżników (odc. 84),
  • sąsiad (odc. 87)
 • Rafał Sisicki
  • Pies Charlie (odc. 53),
  • pirat-ośmiornica (odc. 54),
  • smok (odc. 58)
 • Agata Gawrońska
  • Kapitanica (odc. 54),
  • jedna ze scenarzystek (odc. 73),
  • córka bogaczy (odc. 76)
  • Amanda, starsza siostra Elmirki (odc. 77, 87),
  • Bettina (odc. 77),
  • jedna z dziewczyn Karuzela (odc. 89),
 • Krzysztof KołbasiukRowerowy Bob (odc. 56)
 • Izabella BukowskaMarysia Melodia (odc. 57)
 • Adam BaumanEdgar Allen Poe / Narrator (odc. 58)
 • Piotr Borowiec
  • spiker (odc. 60),
  • Pete Puma (odc. 62)
 • Katarzyna TatarakUpiorzyca / Anioł (odc. 61)
 • Anna Apostolakis
  • mama Duncana (odc. 61),
  • Kizia Mizia (odc. 63),
  • karaluszka Maggie (odc. 64),
  • jeden z obozowiczów (odc. 70),
  • jedna ze scenarzystek (odc. 73),
  • mama Tasiora (odc. 74),
  • żona milionera (odc. 76),
  • Flassie (odc. 79),
  • jedna z sióstr Heberly (odc. 87)
 • Monika Wierzbicka
  • karaluszka Terre (odc. 64),
  • głos jednej z dziewczynek (odc. 69),
  • Marysia Melodia (odc. 72),
  • Taffy (odc. 72)
 • Olga Bończyk
  • karaluszka Suzzy (odc. 64),
  • jedna ze scenarzystek (odc. 73),
  • Jedna z dziewczyn Karuzela (odc. 89)
 • Piotr Dobrowolski
  • szef Karuzela (odc. 65),
  • Narrator (odc. 72)
 • Marek Obertynspiker reklamy perfum Depresja (odc. 65)
 • Dariusz Odija
  • głos gry wideo (odc. 66),
  • Pete Puma (odc. 67)
 • Małgorzata Puzio
  • Marysia Melodia (odc. 68),
  • Flio (odc. 86),
  • Rhoda Queen (odc. 90),
  • Czarownica Sandy (odc. 92)
 • Wojciech Paszkowski
  • C.L.I.D.E. (odc. 69),
  • Opos-śpiewak (odc. 79),
  • Kaczor Daffy (odc. 94),
  • Goofisiek (odc. 94)
 • Elżbieta Jędrzejewska
  • Barbette (odc. 70),
  • Lady May (odc. 73)
 • Jolanta Wołłejko
  • żona Grovely'a (odc. 75),
  • pani Duff, matka Elmirki (odc. 77, 87),
  • matka Swędziulki (odc. 86)
 • Agnieszka Maliszewskaprezenterka (odc. 77)
 • Radosław Pazura
  • jeden z porywaczy (odc. 77),
  • Antypatyczny śniegun (odc. 89)
 • Agnieszka KunikowskaRóżyczka (odc. 78)
 • Agnieszka Pilaszewskajedna z dziewczyn z serialu Gdzieś pod trzynastym (odc. 78)
 • Piotr Bąk
  • Narrator #1 (odc. 79),
  • kosmiczny złoczyńca (odc. 80),
  • Jeden z braci Konkorda (odc. 81)
 • Cezary MorawskiChet Mrugała (odc. 79)
 • Edward DargiewiczNosorożec-pustelnik (odc. 81)
 • Jan AleksandrowiczBlard Simpleton (odc. 88)
 • Mieczysław Morański
  • Ruffee (odc. 91),
  • Dan Quayle (odc. 95)
 • Miriam Aleksandrowicz
 • Bogusz Bilewski
 • Jacek Jarosz
 • Lech Ordon

i inni
Teksty piosenek:

Opracowanie muzyczne: Eugeniusz Majchrzak
Śpiewali:

Lektor: Maciej Gudowski

Film „Wakacyjne szaleństwo” | edytuj kod

Wersja polska: Master Film
Reżyseria: Anna Górna
Dialogi: Dorota Filipek-Załęska
Dźwięk: Aneta Michalczyk-Falana
Montaż: Agnieszka Kołodziejczyk
Kierownictwo produkcji: Dariusz Falana
Wystąpili:

Teksty piosenek: Ryszard Skalski
Opracowanie muzyczne: Eugeniusz Majchrzak
Lektor: Maciej Gudowski

Odcinki „Wiosenne ferie” i „Straszne opowieści” | edytuj kod

Wersja polska: Telewizyjne Studia Dźwięku w Warszawie
Reżyseria: Andrzej Bogusz
Tłumaczenie: Anna Gwarek
Dialogi: Dorota Dziadkiewicz
Dźwięk: Jakub Milencki
Montaż: Zofia Dmoch
Kierownik produkcji: Monika Wojtysiak
Teksty piosenek: Krzysztof Rześniowiecki
Opracowanie muzyczne: Eugeniusz Majchrzak
Wystąpili:

i inni

Wersja lektorska Polsatu | edytuj kod

Tekst polski: Agata Walusiak
Czytał: Jacek Brzostyński

Odcinki | edytuj kod

Premiery w Polsce:

 • TVP2
  • I sezon – 11 września 1994 r.[7],
  • III sezon (odc. 98) – 24 grudnia 1995 r.[8]
  • II i III sezon (poza odc. 98) – 20 czerwca 1997 r.
  • Film Przygody Animków: Wakacyjne szaleństwo – 10 listopada 1997 r.
  • Odcinek wielkanocny Wiosenne ferie – 25 kwietnia 2000 r.
  • Odcinek halloweenowy Nocne straszenie – 3 maja 2000 r.
 • TVN
  • I-III sezon – 7 grudnia 1999 r.,
  • Film Przygody Animków: Wakacyjne szaleństwo – 22 czerwca 2000 r.
 • RTL 7/TVN 7
  • Film Przygody Animków: Wakacyjne szaleństwo – 2000 r.
 • Polsat (lektor)
  • I-III sezon – 5 marca 2011 r.,
  • Film Animki – Ferie wiosenne – 7 kwietnia 2012 r.
 • Boomerang
  • I sezon (odc. 1-13) – 10 grudnia 2012 r.
  • I sezon (odc. 14-25) – 15 kwietnia 2013 r.
  • I sezon (odc. 27-50, 52) – 14 października 2013 r.
  • I (odc. 26, 51, 53-65), II i III sezon – jeszcze nieemitowane

Spis odcinków | edytuj kod

Nagrody i rankingi | edytuj kod

Nagroda Emmy Daytime
Nagroda w kategorii najlepszy program animowany (1991) Nagroda w kategorii najlepsza muzyka i kompozycja (za odcinek Honey to nie tylko miód, 1991) Nagroda w kategorii najlepsza piosenka (za piosenkę z czołówki serialu, 1991) Nagroda w kategorii najlepsza muzyka i kompozycja (za odcinek Randka bez sensu, 1992) Nagroda w kategorii najlepszy scenariusz w programie animowanym (1992) Nagroda w kategorii najlepszy program animowany (1993) Nagroda w kategorii najlepsza muzyka i kompozycja (za odcinek Horror podczas piżamowej prywatki w górach, 1993) Nominacja w kategorii najlepszy program animowany (1992)
Nagroda Annie
Nominacja w kategorii najlepszy telewizyjny program animowany (1992) Nominacja w kategorii najlepszy telewizyjny program animowany (1993)
Nagroda Emmy Primetime
Nominacja w kategorii najlepszy program animowany (1991)
Nagroda Młodych Artystów
Nagroda w kategorii najlepszy nowy serial kreskówkowy (1989-1990)
Nagroda EMA (Environmental Media Awards)
Nagroda za najlepszy serial animowany dla dzieci (za odcinek Wielorybiątko w opałach) (1991)

Rankingi | edytuj kod

 • 41. miejsce w rankingu IGN na 100 najlepszych seriali animowanych wszech czasów[9].

Komiks | edytuj kod

Komiks na podstawie serialu ukazywał się w czasopiśmie „Królik Bugs”, wydawanym w Polsce w latach 1992-2001 przez wydawnictwo Egmont Polska. W tym czasie ukazały się następujące odcinki:

Gry komputerowe na podstawie serialu | edytuj kod

 • Tiny Toon Adventures – Gra wyprodukowana przez firmę Konami w 1991 roku na platformę NES. Króliczka Kinia zostaje porwana przez Maksa Montanę, na ratunek swojej przyjaciółce wyrusza Kinio, który może liczyć na pomoc trzech partnerów: Tasiora, Karuzela i Sylwka, każdy z nich posiada dodatkowe umiejętności. Gracz musi przejść przez sześć poziomów, po trzy etapy każdy.
 • Tiny Toon Adventures 2: Trouble in Wackyland – Druga część gry, wyprodukowana przez firmę Konami w 1993 roku na platformę NES. W krainie Acme pojawiło się nowe wesołe miasteczko, do którego wszystkich zaprasza „Sekretny Wielbiciel”, jak się później okazuje jest to Maks Montana. Należy zarobić odpowiednią ilość biletów, aby można było wejść do zamku jako Kinio i pokonać Maksa. Bilety zdobywa się na poszczególnych atrakcjach: Kinia jest pasażerką kolejki górskiej, Pucuś musi dojść na początek pędzącego pociągu, Tasior bierze udział w „zderzankach” samochodowych, a Sylwek pływa na desce wodnej.

Przypisy | edytuj kod

 1. a b c d e f g h i Bob Miller, NEW TOONS ON THE BLOCK: They're attending Acme Looniversity & hoping to graduate as classic cartoon characters, Comic Scene nr 15/1990, s. 33–39, 68.
 2. a b c d e Tiny Toon Adventures DVD news: Announcement for Tiny Toon Adventures – Volume 3: Crazy Crew Rescues | TVShowsOnDVD.com, www.tvshowsondvd.com [dostęp 2017-11-26] .
 3. Jeff Lenburg, Specials w The Encyclopedia of Animated Cartoons, wydanie drugie, Nowy Jork 1999, s. 337. ​ISBN 0-8160-3831-7​.
 4. The kid-written episode of ''Tiny Toon Adventures'' | EW.com, ew.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 5. Drawing On Experience – tribunedigital-chicagotribune, articles.chicagotribune.com [dostęp 2017-11-26]  (ang.).
 6. http://platypuscomix.net/people/ruegger2.html
 7. http://www.sbc.org.pl/Content/69660/_index.djvu
 8. http://www.sbc.org.pl/Content/73925/_index.djvu
 9. IGN France, tv.ign.com [dostęp 2017-11-26]  (fr.).

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Przygody Animków" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy