Przygody Hucka


Przygody Hucka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przygody Hucka, Przygody Hucka Finna (tytuł oryginalny Adventures of Huckleberry Finn) – powieść dla młodzieży amerykańskiego pisarza Marka Twaina opublikowana w Wielkiej Brytanii w 1884 r. a w Stanach Zjednoczonych w 1885[1]; pierwsze wydanie polskie – 1898 r[potrzebny przypis].

Jest kontynuacją Przygód Tomka Sawyera, lecz głównym bohaterem jest Huckleberry Finn, występujący wcześniej w Przygodach Tomka jako postać drugoplanowa.

Powieść wielokrotnie filmowana, m.in. jako anime Huckleberry Finn[potrzebny przypis].

Narratorem książki jest Huckleberry Finn, młodzieniec, którego prostoduszny miejscowy język komponuje się ze szczegółowymi i poetyckimi opisami scen, żywymi postaciami i narracją, które są zarówno komiczne, jak i subtelnie ironiczne[1].

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Uciekłszy od brutalnego ojca alkoholika, Huck Finn trafia na Wyspę Jacksona, gdzie spotyka Jima – zbiegłego niewolnika[1]. Postanawiają razem płynąć na znalezionej tratwie w dół Missisipi, aby przedostać się do tzw. wolnych stanów, gdzie Jimowi nie grozi niewola[1]. Po drodze spotykają rozmaite osoby, co daje autorowi możliwość pokazania różnych klas i obyczajów[1]. W efekcie doznanych doświadczeń Huck przezwycięża konwencjonalne uprzedzenia rasowe i uczy się szanować Jima[1].

Idylliczne opisy okolicznych lasów i rzeki na równi z nieświadomym humorem Hucka i dobrocią natury przenikają całość powieści[1]. Poruszanym w powieści wątkiem jest ludzkie okrucieństwo, które objawia się zarówno w aktach jednostek, jak i w bezmyślnej przez nich akceptacji instytucji takich jak niewolnictwo[1]. Naturalna dobroć Hucka jest nieustannie kontrastowana ze skutkami zdeprawowanego społeczeństwa[1].

Proweniencja | edytuj kod

Wraz z drugą powieścią Twaina Przygody Toma Sawyera, „Przygody Hucka”, poprzez ukazanie pogłębionych portretów chłopięcych, odmieniły literaturę dziecięcą w Stanach Zjednoczonych, a także literaturę amerykańską jako taką[1].

Powieść stała się klasykiem amerykańskiego realizmu, zarówno w przypadku portretu chłopców, jak i przedwojennego Południa, zwłaszcza poprzez użycie przez autora tamtejszego dialektu[1].

Kontrowersje | edytuj kod

Realizm zawarty w książce był źródłem kontrowersji, które nasiliły się pod koniec XX wieku[1]. Ich źródłem był użyty język, pomimo ukazanej przyjaźni Hucka z Jimem[1]. Publikacja w 2011 roku ocenzurowanej wersji powieści również wywołała debatę i przez wielu została uznana za równie niedopuszczalną jak oryginał[1].

Polskie przekłady | edytuj kod

Dotychczas ukazało się kilka przekładów książki na polski, autorstwa: Teresy Prażmowskiej (1898), Marcelego Tarnowskiego (1934), Krystyny Tarnowskiej (1955), Jolanty Konsztowicz (1997), Zbigniewa Batki (2003) i Magdaleny Machay (2008)[potrzebny przypis].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f g h i j k l m n Adventures of Huckleberry Finn, web.archive.org, 11 maja 2019 [dostęp 2020-04-26] [zarchiwizowane z adresu 2019-05-11] .

Zobacz też | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (dzieło literackie):
Na podstawie artykułu: "Przygody Hucka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy