Przymorze (Słowenia)


Primorska w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Przymorze (Słowenia)) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Regiony historyczno-geograficzne Słowenii.

     Primorska

Primorska[1] (słoweń. Primorska, wł. Litorale, niem. Küstenland) − region geograficzny w zachodniej Słowenii, przy granicy z Włochami, słoweńska część dawnego Pobrzeża Austriackiego; złożony z Goriški i słoweńskiej części Istrii. Głównymi ośrodkami są miasta Nova Gorica i Koper.

Przed I wojną światową region był częścią Austro-Węgier ze stolicą w Gorycji. Po zakończeniu wojny tereny te podzielono, wschodnią część włączono do Królestwa SHS, a zachodnia przeszła pod zarząd Zjednoczonego Królestwa Włoch i była poddawana brutalnej italianizacji. Po II wojnie światowej do Jugosławii wróciła część ziem włoskich, jednak Triest i Gorycja pozostały po stronie włoskiej.

Przypisy | edytuj kod

  1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej: Nazewnictwo Geograficzne Świata – Zeszyt 11: Europa, część 1. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2009, s. 219. ISBN 978-83-254-0463-5. (pol.)
Na podstawie artykułu: "Przymorze (Słowenia)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy