Przysiółek


Przysiółek w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przysiółek – skupisko kilku gospodarstw położonych poza zabudową, mogące stanowić integralną część wsi[1].

Zgodnie ze schematem aplikacyjnym załączonym do rozporządzenia z dnia 9 stycznia 2012 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów, przysiółek można zaliczać do rodzaju miejscowości[2] tak jak zaliczane są miasta i wsie.

Dopuszcza to np. do tworzenia jednostek pomocniczych gmin jakimi są sołectwa oraz stosowanie w przysiółkach tablic koloru zielonego z białą nazwą, mówiących o wjeździe i wyjeździe z miejscowości (E-17a i E-18a), a także drogowskazów np oznakowania typu E-4 kierującego do przysiółków[3].

W różnych regionach Polski używa się innych nazw na oznaczenie przysiółków: rola, kolonia lub osiedle, na Pomorzu, – wybudowanie, a na Kaszubach – „pustki”[potrzebny przypis].

W miastach czasami także spotyka się określenie „przysiółek” (lub „przedmieście”). Jest ono jednak najczęściej uwarunkowane historycznie (np. wieś miała przysiółek, potem otrzymała prawa miejskie, ale w nazwie ten przysiółek dalej funkcjonuje)[potrzebny przypis].

W Wielkopolsce, w żargonie geodetów, przysiółek oznacza wieś niestanowiącą samodzielnego obrębu ewidencyjnego[potrzebny przypis].

W Rosji miana „przysiółek” (ros. посёлок) używa się także do określenia niektórych osiedli typu miejskiego[potrzebny przypis].

Przypisy | edytuj kod

  1. Ustawa z dnia 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1443)
  2. Rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 9 stycznia 2012 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów (Dz.U. z 2012 r. poz. 125)
  3. https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/rok-2019

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Przysiółek" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy