Przystań (serial telewizyjny 2010)


Przystań (serial telewizyjny 2010) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przystań (ang. Haven) – kanadyjski serial telewizyjny luźno oparty na powieści Stephena Kinga Colorado Kid. Premiera serialu miała miejsce 9 lipca 2010 r. na kanale Syfy[1]. 9 listopada 2012 ogłoszono że seria została prolongowana do 4 serii, która również miała 13 odcinków[2]. 28 stycznia 2013 SyFy zamówiło podwójny, 26-odcinkowy sezon serialu[3].
18 sierpnia 2015 roku, stacja Syfy ogłosiła zakończenie produkcji serialu po 5 sezonie[4].

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Bystra i pewna siebie agentka FBI Audrey Parker (Emily Rose) ma za sobą tajemniczą przeszłość związaną z dzieciństwem i pewną otwartość na zjawiska paranormalne. Prowadząc rutynową sprawę trafia do małego miasteczka Haven w stanie Maine, by wkrótce odkryć, że pozornie spokojna, portowa miejscowość boryka się z plagą nadprzyrodzonych wydarzeń, które miejscowi określają jako powrót kłopotów. W trakcie dochodzenia odkrywa, że jej matka, której nigdy nie znała, również była związana z tajemniczym miasteczkiem.

Obsada | edytuj kod

 • Emily Rose jako Audrey Parker – agentka FBI która, podążając za dowodami trafia do Haven. Postanawia pozostać w miasteczku na dłużej, gdy w starej gazecie znajduje zdjęcie kobiety, która wygląda jak ona. Kobieta ta prawdopodobnie jest jej matką. Audrey dorastała jako sierota. W miasteczku nawiązuje współpracę z lokalnymi władzami, prowadząc dochodzenia w sprawach związanych z kłopotami.
 • Lucas Bryant jako Nathan Wournos – policjant w Haven, który po przybyciu do miasteczka Audrey, staje się jej partnerem. Jak sam podejrzewa, najprawdopodobniej w wyniku kłopotów, jego organizm nie reaguje na ból, ani żadne inne fizyczne bodźce. Jest powściągliwy, ze względu na swoje schorzenie, wyizolowany. Z zaskoczeniem odkrywa fakt, że jest w stanie poczuć dotyk Audrey.
 • Eric Balfour jako Duke Crocker – zajmuje się transportem oraz przemytem nie do końca legalnych dóbr. Formalnie prowadzi restaurację, którą otrzymał od swojego przyjaciela, który dotknięty kłopotami musiał z niej zrezygnować. Od jednej z dotkniętych dowiedział się, że zostanie zabity przez mężczyznę z charakterystycznym tatuażem na ramieniu.
 • Richard Donat jako Vince Teagues – wspólnie z bratem prowadzi lokalną gazetę. Vince jest również rysownikiem, często współpracuje z lokalnymi władzami przy sporządzaniu portretów pamięciowych.
 • John Dunsworth jako Dave Teagues – wspólnie z bratem Vincentem prowadzi lokalną gazetę. Jest fotografem-amatorem i członkiem miejscowego klubu łowieckiego.
 • Nicholas Campbell jako Garland Wournos - szef policji Haven. Dla swojego syna, Nathana jest bardzo surowy, przyznając, że stara się go zahartować, aby ten lepiej mógł poradzić sobie z powrotem kłopotów. Widząc, że Audrey doskonale radzi sobie z niecodziennymi wydarzeniami w Haven, zaoferował jej pracę i pomoc w odnalezieniu mordercy Colorado Kida i identyfikacji kobiety ze zdjęcia w gazecie.

Odcinki | edytuj kod

 Osobny artykuł: Lista odcinków serialu Przystań.

Przypisy | edytuj kod

 1. Syfy celebrates summer 2010 with first ever Thursday night reality bloc. W: The Futon Critic [on-line]. 31 marca, 2010. [dostęp 23 czerwca, 3010].
 2. Syfy’s ‘Haven’ Renewed For Fourth Season
 3. a b 'Haven' Renewed for 26-Episode Fifth Season by Syfy.
 4. Haven - Cancelled (ang.). W: spoilertv.com [on-line]. [dostęp 18 sierpnia 2015].
 5. Premiera w Polsce 1 sezonu Haven (Hatak.pl
 6. Premiera 2 sezonu Haven (Hatak.pl)
 7. Premiera w Polsce 3 sezonu Haven (Hatak.pl)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Przystań (serial telewizyjny 2010)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy