Publiczny system wypożyczania rowerów


Publiczny system wypożyczania rowerów w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Stacja rowerów publicznych "bicing" w Barcelonie

Publiczny system wypożyczania rowerów (ang. bike-sharing, bike-sharing system[1][2]) – system samoobsługowych wypożyczalni rowerów publicznych w miastach[2].

Stosowany jest zwykle w dużych aglomeracjach miejskich do poruszania się na bliskie odległości. Promowany w miastach dla zmniejszenia zatorów w ulicznym ruchu samochodowym, ograniczania emisji spalin i poprawy zdrowia mieszkańców. Eliminuje niektóre wady roweru prywatnego, np. narażenie na kradzież i wysokie koszty zakupu oraz użytkowania[2].

Spis treści

Rowery publiczne w Polsce | edytuj kod

Wypożyczalnie rowerów | edytuj kod

W 2016 roku działało kilkanaście systemów wypożyczalni rowerów miejskich[3], w roku 2017 lista systemów rowerów publicznych w Polsce liczyła kilkadziesiąt pozycji.

Systemy rowerów miejskich w PolsceTorvelo, Rower Miasta ToruńPoznański Rower MiejskiCity by bike w KatowicachRoweRes RzeszówBydgoski Rower Aglomeracyjny


Statystyka | edytuj kod

Statystyki systemów rowerów miejskich w Polsce 2015[4]:

Przypisy | edytuj kod

  1. bike-sharing. Diki.pl. [dostęp 2017-08-11].
  2. a b c Słownik pojęć Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku (z perspektywą do 2030 roku). W: Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej [on-line]. mib.gov.pl. s. 3. [dostęp 2017-03-21].
  3. Rower Miejski - wypożyczalnia rowerów (pol.). wrower.pl.
  4. Rowery miejskie nie wszędzie "chwyciły". Nawet Warszawa powinna poprawić statystyki - Gospodarka komunalna, www.portalsamorzadowy.pl [dostęp 2018-06-13]  (pol.).
Na podstawie artykułu: "Publiczny system wypożyczania rowerów" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy