Puchar Świata kobiet w skokach narciarskich 2018/2019 – Prémanon


Puchar Świata kobiet w skokach narciarskich 2018/2019 – Prémanon w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Prémanon Położenie na mapie Europy  Główne artykuły: Puchar Świata kobiet w skokach narciarskich 2018/2019Puchar Świata w skokach narciarskich w Prémanon.

Czwarty oraz piąty konkurs indywidualny w Pucharze Świata kobiet w skokach narciarskich 2018/2019 odbyły się w Prémanon w dniach 15–16 grudnia. Były to zarazem pierwsze w historii zawody Pucharu Świata kobiet rozgrywane we Francji.

Kwalifikacje do sobotniego konkursu indywidualnego wygrała Niemka Katharina Althaus. Na drugim miejscu ze stratą ponad ośmiu punktów uplasowała się reprezentantka Słowenii Ema Klinec, która skoczywszy na 91,5 metra, ustanowiła pierwszy oficjalny rekord obiektu. Trzecie miejsce w zawodach wywalczyła Norweżka Maren Lundby. Najlepszą wśród reprezentantek gospodarzy była sklasyfikowana w pierwszej dziesiątce Lucile Morat (9. miejsce). Do startu przystąpiły trzy reprezentantki Polski, z których tylko jedna Kinga Rajda (34. miejsce) zdołała wywalczyć awans do konkursu głównego. Dwie zawodniczki zostały niesklasyfikowane, a były to Czeszka Štěpánka Ptáčková zdyskwalifikowana za nieprzepisowy kombinezon, oraz Szwedka Frida Westman, która nie pojawiła się na starcie. Kwalifikacje odbyły się z belki dziesiątej, jedenastej oraz dwunastej[1].

Pierwszy konkurs indywidualny zwyciężyła Katharina Althaus, dla której było to drugie zwycięstwo w sezonie. W drugiej serii skoczyła na odległość 94,5 metra poprawiając przy tym dotychczasowy rekord skoczni ustanowiony w kwalifikacjach przez Słowenkę Emę Klinec. Drugie miejsce ze startą niespełna dziesięciu punktów zajęła Japonka Sara Takanashi. Miejsce na podium zostało uzupełnione przez wspomnianą wcześniej reprezentantkę Słowenii Klinec. Lucile Morat, która sklasyfikowana została na miejscu czternastym była najlepsza wśród Francuzek. Jedyna reprezentantka Polski w konkursie Kinga Rajda zajęła miejsce identyczne co w kwalifikacjach czyli trzydzieste czwarte. Niestety nie dało jej to awansu do serii punktowanej. Za nieprzepisową długość nart dwie zawodniczki zostały zdyskwalifikowane, a były to Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz, oraz Rosjanka Aleksandra Barancewa. Skakano z jedenastej i dwunastej belki startowej[2].

Kwalifikacje do drugiego konkursu ponownie wygrała reprezentantka Niemiec Katharina Althaus z przewagą ponad dziesięciu punktów nad drugim miejscem, które zajęła Rosjanka Lidija Jakowlewa. Na trzecim miejscu sklasyfikowana została reprezentująca Japonię Sara Takanashi. Po raz kolejny najlepszą francuską skoczkinią była Lucile Morat, która uplasowała się tym razem na pozycji szesnastej. Do konkursu głównego nie zdołały awansować reprezentantki Polski, a najbliżej tego osiągnięcia była uplasowana na czterdziestej szóstej lokacie Kinga Rajda. Na starcie w kwalifikacjach nie pojawiły się ponownie Szwedka Frida Westman, a także Kazaszka Walentina Sdierżykowa. Zawody odbyły się w całości z jedenastej belki startowej[3].

Drugi konkurs indywidualny wygrała po raz kolejny Katharina Althaus. Na pozycji niżej sklasyfikowana została Norweżka Maren Lundby, która do zwyciężczyni straciła ponad czternaście punktów. Podium zawodów uzupełniła reprezentantka Japonii Sara Takanashi. Czwarte miejsce zajęła Słowenka Ema Klinec straciwszy do podium zaledwie jedną dziesiątą punktu. Morat ponownie jako jedyna z reprezentantek gospodarzy okazała się najlepsza i jako jedyna z nich zdobyła punkty w tym konkursie (24. miejsce). Seria pierwsza oraz większość drugiej w całości rozegrane zostały z jedenastej belki , a siedem ostatnich skoków zostały oddane z dziesiątej platformy startowej[4].

Spis treści

Skocznia | edytuj kod

Program zawodów | edytuj kod

Jury | edytuj kod

Dyrektorem konkursów podczas zawodów Pucharu Świata kobiet w Prémanon był Geoffrey Laffarge oraz z ramienia Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, dyrektorka zawodów Pucharu Świata, Chika Yoshida. Jej asystentem był, podobnie jak w innych oficjalnych zawodach organizowanych przez FIS, Miran Tepeš. Sędzią technicznym był Sašo Komovec, a jego asystentem – Reed Zuehlke. Kontrolą sprzętu zajmowały się Agnieszka Baczkowska, oraz Nadja Bożko.

Wyniki | edytuj kod

Kwalifikacje do pierwszego konkursu indywidualnego – 14 grudnia 2018 | edytuj kod

Pierwszy konkurs indywidualny – 15 grudnia 2018 | edytuj kod

Kwalifikacje do drugiego konkursu indywidualnego – 16 grudnia 2018 | edytuj kod

Drugi konkurs indywidualny – 16 grudnia 2018 | edytuj kod

Klasyfikacje | edytuj kod

Klasyfikacja generalna | edytuj kod

Klasyfikacja drużynowa | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. PŚ Pań w Premanon: Althaus górą w kwalifikacjach, awans Rajdy, www.skijumping.pl [dostęp 2018-12-14] .
  2. PŚ Pań w Premanon: Althaus triumfuje i ustanawia rekord skoczni, www.skijumping.pl [dostęp 2018-12-15] .
  3. PŚ Pań w Premanon: Kwalifikacje dla Althaus, Polki bez awansu, www.skijumping.pl [dostęp 2018-12-16] .
  4. PŚ Pań w Premanon: Trzecie z rzędu zwycięstwo Althaus, www.skijumping.pl [dostęp 2018-12-16] .
  5. Jedna z zawodniczek nie pojawiła się na starcie.
  6. Dwie z zawodniczek nie pojawiły się na starcie.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Puchar Świata kobiet w skokach narciarskich 2018/2019 – Prémanon" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy