Puchar Świata w Hokeju na Lodzie 1996

Puchar Świata w Hokeju na Lodzie 1996 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Puchar Świata w hokeju na lodzie 1996 – pierwszy turniej Pucharu Świata, który został następcą Canada Cup. Puchar Świata zdobyła reprezentacja Stanów Zjednoczonych, która w finale pokonała Kanadę.

Turniej odbył się w dniach 26 sierpnia – 14 września 1996 roku. Uczestniczyło w nim osiem zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy: północnoamerykańską, której mecze rozegrane zostały w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych oraz europejską, której mecze rozegrane zostały w Europie.

Spis treści

Organizacja turnieju | edytuj kod

Uczestnicy

W turnieju uczestniczyło 8 zespołów – 6 państw europejskich i 2 z Ameryki Północnej.

* = Mistrz olimpijski z Lillehammer ^ = Zwycięzca poprzedniej edycji Canada Cup = Mistrz świata z Wiednia
Format rozgrywek

W turnieju uczestniczyło sześć najlepszych drużyn świata oraz reprezentacje Słowacji oraz Niemiec. Drużyny uczestniczyły w dwóch fazach turnieju. Pierwsza – faza grupowa została rozegrana wśród 8 zespołów, które podzielone zostały na dwie czterozespołowe grupy (północnoamerykańska i europejska). Trzy drużyny z tej fazy rozgrywek awansowało do fazy pucharowej. Z tym, że zwycięzcy grup mieli zapewniony awans do półfinału, zaś drużyny, które zajęły w swoich grupach miejsce drugie i trzecie zagrały ze sobą mecze ćwierćfinałowe o awans do półfinałów. Zwycięzcy półfinałów awansowali do finału, który został rozegrany według zasady do dwóch wygranych meczów.