Puchar Świata w Szachach 2000


Puchar Świata w Szachach 2000 w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Spis treści

Puchar Świata w Szachach 2000 – turniej szachowy rozegrany w chińskim mieście Shenyang w dniach 1–13 września 2000 roku. Na starcie stanęło 24 zawodników i 24 zawodniczki, którzy rozegrali eliminacje systemem kołowym w czterech 6-osobowych grupach, z których najlepsza dwójka kwalifikowała się do dalszego etapu rozegranego systemem pucharowym.

Przebieg turnieju | edytuj kod

Wśród uczestników znaleźli się czołowi szachiści i czołowe szachistki świata, wśród mężczyzn byli to Viswanathan Anand (notowany na 3. miejscu na świecie na liście rankingowej FIDE w dniu 1 lipca 2000 r. w wynikiem 2762 punktów)[1], Aleksander Moroziewicz (2756, 4. miejsce) i Wasyl Iwanczuk (2719, 8. miejsce), a wśród kobiet 7 zawodniczek z pierwszej dziesiątki na świecie (2. Xie Jun – 2568, 3. Maja Cziburdanidze – 2545, 4. Zhu Chen – 2539, 6. Antoaneta Stefanowa – 2514, 7. Xu Yuhua – 2505, 8. Wang Pin – 2502 i 9. Qin Kanying – 2501)[2].

Eliminacje rozegrane w dniach 1–5 września przyniosły kilka niespodziewanych rozstrzygnięć, do których należały grupowe zwycięstwa Gilberto Milosa, Ye Jiangchuana oraz Wang Yu, a przede wszystkim wynik jednego z faworytów, Aleksandra Moroziewicza, który w swojej grupie zajął zdecydowanie ostatnie miejsce, notując dwa remisy oraz trzy porażki. Do ćwierćfinałów nie awansowały również Antoaneta Stefanowa, Maja Cziburdanidze i Xie Jun.

Decydujące rundy Pucharu Świata odbyły się 7–8 września (ćwierćfinały), 9–10 września (półfinały) oraz 12–13 września (finały). Uczestnicy rozgrywali po dwie partie tempem klasycznym, następnie – w przypadku remisu – dwie kolejne tempem przyspieszonym oraz – jeśli wynik wciąż pozostawał remisowy – ostatnią decydującą partię „do nagłej śmierci” (ang. sudden death). Zwycięzcami w swoich kategoriach zostali ostatecznie Viswanathan Anand (który pokonał Jewgienieja Bariejewa) oraz Xu Yuhua (która zwyciężyła Natalię Żukową). Oba finałowe pojedynki zakończyły się wynikami 1½ – ½.

Mężczyźni | edytuj kod

Grupa A | edytuj kod

1. Gilberto Milos Brazylia 2633 * = = = 1 1 3.5 2. Zurab Azmaiparaszwili Gruzja 2673 = * = = = 1 3.0 3. Borys Gulko USA 2643 = = * = = = 2.5 4. Aleksiej Driejew Rosja 2676 = = = * = = 2.5 5. Aleksiej Aleksandrow Białoruś 2591 0 = = = * 1 2.5 6. Aleksander Moroziewicz Rosja 2756 0 0 = = 0 * 1.0 

Grupa B | edytuj kod

1. Ye Jiangchuan Chiny 2670 * = 1 = 1 = 3.5 2. Wasyl Iwanczuk Ukraina 2719 = * = = = 1 3.0 3. Nigel Short Anglia 2677 0 = * 1 1 = 3.0 4. Michaił Gurewicz Belgia 2667 = = 0 * 0 1 2.0 5. Xu Jun Chiny 2668 0 = 0 1 * = 2.0 6. Rusłan Ponomariow Ukraina 2630 = 0 = 0 = * 1.5 dogrywka: Iwanczuk-Short 2:0 

Grupa C | edytuj kod

1. Jewgienij Bariejew Rosja 2702 * = = = 1 1 3.5 2. Siergiej Mowsesjan Czechy 2666 = * = = = 1 3.0 3. Piotr Swidler Rosja 2689 = = * 0 1 1 3.0 4. Zhang Zhong Chiny 2636 = = 1 * 0 = 2.5 5. Aleksiej Fiodorow Białoruś 2646 0 = 0 1 * = 2.0 6. Aimen Rizouk Algieria 2350 0 0 0 = = * 1.0 dogrywka: Mowsesjan-Swidler 2:1 

Grupa D | edytuj kod

1. Viswanathan Anand Indie 2762 * = = = 1 1 3.5 2. Borys Gelfand Izrael 2681 = * = = 1 = 3.0 3. Władysław Tkaczew Francja 2657 = = * = = 1 3.0 4. Paweł Tregubow Rosja 2620 = = = * = = 2.5 5. Aleksander Chalifman Rosja 2667 0 0 = = * 1 2.0 6. Mohamed Tissir Maroko 2342 0 = 0 = 0 * 1.0 dogrywka: Gelfand-Tkaczew 2:1 

Finały | edytuj kod


Kobiety | edytuj kod

Grupa A | edytuj kod

1. Zhu Chen Chiny 2539 * = 1 1 1 1 4.5 2. Xu Yuhua Chiny 2505 = * = 1 = 1 3.5 3. Regina Pokorná Słowacja 2363 0 = * 0 1 1 2.5 4. Jekatierina Kowalewska Rosja 2475 0 0 1 * = 1 2.5 5. Alisa Marić Jugosławia 2443 0 = 0 = * 1 2.0 6. Amelie Payet Seszele 2010 0 0 0 0 0 * 0.0 

Grupa B | edytuj kod

1. Wang Pin Chiny 2502 * = = 1 = 1 3.5 2. Qin Kanying Chiny 2501 = * = = 1 1 3.5 3. Almira Skripczenko Mołdawia 2450 = = * = 1 1 3.5 4. Antoaneta Stefanowa Bułgaria 2514 0 = = * = 1 2.5 5. Claudia Amura Argentyna 2351 = 0 0 = * 1 2.0 6. Kinarik Mouradian Liban ---- 0 0 0 0 0 * 0.0 dogrywki: Qin-Wang 1:1, Qin-Skripczenko 1½:½, Wang-Skripczenko 2:0 

Grupa C | edytuj kod

1. Wang Yu Chiny 2401 * 1 = = 1 1 4.0 2. Nino Churcidze Gruzja 2418 0 * 1 = 1 1 3.5 3. Pia Cramling Szwecja 2484 = 0 * 1 1 1 3.5 4. Maja Cziburdanidze Gruzja 2545 = = 0 * = 1 2.5 5. Aleksandra Kosteniuk Rosja 2398 0 0 0 = * 1 1.5 6. Anxel Laubshner RPA ---- 0 0 0 0 0 * 0.0 dogrywka: Cramling-Churcidze 1½:½ 

Grupa D | edytuj kod

1. Hoàng Thanh Trang Wietnam 2489 * = 1 = = 1 3.5 2. Natalija Żukowa Ukraina 2450 = * = 1 1 = 3.5 3. Xie Jun Chiny 2568 0 = * = 1 1 3.0 4. Irina Krush USA 2354 = 0 = * = 1 2.5 5. Wang Lei Chiny 2498 = 0 0 = * = 1.5 6. Yadira Hernandez Meksyk 2207 0 = 0 0 = * 1.0 dogrywka: Hoàng-Żukowa 1½:½ 

Finały | edytuj kod


Przypisy | edytuj kod

  1. Top 100 Players July 2000 - Archive. [dostęp 2009-11-30].
  2. Top 50 Women July 2000 - Archive. [dostęp 2009-11-30].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Puchar Świata w Szachach 2000" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy